پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد(جمانیوز)

 سرویس اقتصادی:به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد(جمانیوز) ،معدن فسفات چرام با هدف اشتغالزایی و توسعه صنعتی پس از ۲۵ سال که گواهی کشف آن صادر شد هنوز در رویای بهره‌برداری شب را به روز و روز را به شب می‌رساند و این در حالی است که بسیاری از جوانان چرام در جستجوی کار هستند.

شهرستان چرام یکی از شهرستان‌های ۸ گانه استان کهگیلویه وبویراحمد است که دارای معادن و ذخایر زیرزمینی است. شهرستان نوپای چرام در غرب و فاصله ۱۸۳ کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.

از عمر شهرستان شدن چرام تنها ۷ سال می‌گذرد اما شاید چرام فقط نام شهرستان شدن را به یدک می‌کشد و نشانه‌ای از پیشرفت شهرنشینی و توسعه در آن دیده نمی‌شود.

معدن فسفات چرام یکی از چندین طرحی بود که در این استان بارقه‌ای از امید را برای ایجاد اشتغال  در دل خیلی از جوانان بومی این منطقه روشن کرد اما این امید روشن نشده خاموش شد.

با وجود اینکه مدیریت ارشد استانی بارها در نشست‌های گوناگون و در جمع خبرنگاران از آمادگی کامل در مورد همکاری لازم برای تامین منابع تسهیلاتی، صدور مجوزها و تسهیل در مورد فسفات چرام خبر داده بود ولی متاسفانه بهره‌بردای از این معدن فقط در حد یک آرزو است.

معدن فسفات چرام یکی از بزرگترین معادن فسفات کشور محسوب می‌شود که تاکنون هیچ بهره برداری از آن صورت نگرفته است. عملیات اکتشافی این معدن در سال ۱۳۴۹ آغاز شد و در سال ۱۳۷۲ به پایان رسید.

این معدن هم اکنون در لیست طرح‌های ۱۵ گانه آمایش صنعتی و معدنی استان قرار دارد و یکی از طرح‌های بزرگ صنعتی و معدنی استان به شمار می‌رود. دسترسی به محورهای ارتباطی اهواز به شیراز و نزدیکی به بنادر خلیج فارس از مهم‌ترین ویژگی‌های معدن فسفات چرام است.

شرکت آیرما که به مدت۷سال این معدن را در اختیار داشت هم هیچکار خاصی بغیر از گذاشتن دو کانکس در این منطقه انجام نداد و همه وعده ها برای راه اندازی این معدن و اشتغال جوانان بیکار چرام هم مثل سایر وعده ها ناکام ماند.معدن فسفات چرام به یکی از شعارهای تبلیغاتی همه کاندیداهای مجلس شورای اسلامی و حتی شورای شهر چرام تبدیل شد و گاها دیده می شد اعضای شورای شهر برای خودنمایی در این آشفته بازار هم مصاحبه ها و تبلیغاتی راه انداخته بودند.

با نگاهی به کلنگ زنی های انجام شده و وعده های داده شده برای کلنگ زنی مجدد متوجه خواهیم شد که همه این نمایش ها فقط یک شوی تبلیغاتی و دروغ بوده که مسئولان و نمایندگان مجلس بارها آن را تکرار کردند هر چند که جوانان چرام دیگر امیدی به این وعده ها و آماده باش سردارها و سربازها ندارند.

 در تاریخ ۲۶تیرماه ۹۱علیرضا نیکروز فرماندار دولت احمدی نژاد در مراسم کلنگ زنی این معدن با اشاره به اینکه ، معدن فسفات شهرستان چرام را بزرگترین معدن رسوبی فسفات خاورمیانه دانست بیان کرد: در این روز پر عظمت، بر دست همه کسانی که برای ارتقاء توانمندی نظام جمهوری اسلامی گام برمی‌دارند و همچنین خانواده معظم شهدا که دسته گل‌های خود را تقدیم انقلاب کردند تا ما امروز شاهد چنین رویداد بزرگی در شهرستان چرام باشیم، بوسه می‌زنیم.

در همین زمان ، حجت‌الاسلام سید علی‌محمد بزرگواری در مراسم کلنگ‌زنی معدن فسفات چرام با تقدیر و تشکر از همه کسانی که در این راه تلاش کرده و به این کار رونق دادند، اظهار داشت: این روز پر عظمت در تاریخ چرام برای همیشه ماندگار خواهد شد.

بزرگواری بیان کرد: به لطف خداوند و همت مسئولان و مردم شهرستان چرام، با اتمام این پروژه، معضل بیکاری در شهرستان چرام رفع خواهد شد.

دولت ۸ساله احمدی نژاد و همچنین نمایندگی بزرگواری در مجلس شورای اسلامی پایان یافت و همه این کلنگ زنی ها در معدن فسفات دچرام هم بی نتیجه ماند و امیدها به یاس تبدیل شد و بزرگواری هم با آن همه هیاهو در مجلس نتوانست در حوزه اشتغال کار خاصی برای جوانان چرام انجام دهد.

اما همانطور که پیش از این بیان شد،فسفات چرام در صدر شعارهای انتخاباتی و کلنگ زنی ها قرار گرفت و این بار عدل هاشمی در کارزای انتخاباتی با شعارهای رنگارنگ و آماده باش زمینی و هوایی و دریایی به معادن ،سدها و کارخانه سیمان موجب جذب جوانان شد و همچنین با حمایت اصلاح طلبان و اصولگرایان راهی مجلس شد.

 در تاریخ ۲۷تیرماه ۹۵عدل هاشمی پور نماینده کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی  در برنامه نگاه روز شبکه استانی دنا به گزارش عملکرد خود در راستای توسعه شهرستان ها و پیگیری شعارها و وعده های انتخاباتی پرداخت.

وی در خصوص معدن فسفات چرام گفت: سرمایه گذاری که سال ها پروژه فسفات چرام را معطل نموده خلع ید شد و با سازمان اقتصادی کوثر باسماجت رایزنی شد و این معدن ظرف مدت ۶ماه به بهره برداری می رسد.

وی اظهار کرد: این طرح۴۰۰الی ۵۰۰نفراشتغالزایی خواهدداشت.

    اما  بعداز این مصاحبه تلویزیونی نماینده چرام و کهگیلویه ، شهرام شریعتی مدیرعامل شرکت آیرما و سرمایه گذار فسفات چرام در گفت و گو با  همین پایگاه خبری  در خصوص سخنان عدل هاشمی نماینده گهگیلویه بزرگ مبنی بر برکناری سرمایه گذار فسفات چرام و واگذاری به سازمان اقتصادی کوثر گفت  :طبق قانون از آن جایی که واگذاری ها بدون ترک تشریفات ممنوع شده بنابراین باید مزایده برگزار شود و هرکس در مزایده برنده شد می تواند در آنجا فعالیت کند و ما نمی توانیم به نام کسی بزنیم و واگذاری آن به سازمان اقتصادی کوثر بدون مزایده نادرست و کذب می باشد.

اما یکی دیگر از وعده های عدل هاشمی در خصوص فسفات چرام ،مصاحبه و صحبت وی در جلسه شورای شهرستان چرام در تیرماه ۹۵امسال و پیش از سفر هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد که وی اعلام کرد: این پروژه در سفر هیئت دولت به این شهرستان کلنگ زنی و افتتاح خواهد شد.

 هاشمی گفت:ما با همکاری با سازمان اقتصادی کوثر و رئیس صنعت و معدن و تجارت کشور و دیگر مجموعه های ذیربط کمربند را بسته ایم و وعده ی کلنگ زنی این پروژه را به مردم چرام می دهیم.

سفر وزیر و سکوت معنادار در مورد فسفات چرام/وعده کلنگ زنی عملی نشد

حتی در سفر وزیر صنعت و معدن و بازدید هوایی از این معدن وی هیچگونه صحبتی در خصوص این معدن انجام نداد و سکوت معنادار ایشان موجب شد تا شائبه های غیر اقتصادی بودن آن بیشتر مطرح شود و حتی سازمان اقتصادی کوثر هم به همین راحتی پای در این معدن نمی گذارد چرا که آنها اول به دنبال سودهی خود هستند.

حتی شرکت آیرما علیرغم مطالعات فراوان در این معدن هم نتوانست کاری انجام دهد چرا که طبق شنیده ها از کارشناسان همین شرکت و بحث تهدید و  انصراف آنها حرف های ناگفته ای در خصوص اقتصادی بودن و یا نبودن آن است که وی اعلام کرد فعلا صلاح نیست بگویم تا کارشناسانی که می آیند امیدوارم نظرات ما را بخواهند.

به هرحال هیات دولت آمد و رفت و کلنگی هم بر زمین زده نشد که البته نشان می دهد این دولت بدون مطالعه هیچ کلنگی را به زمین نمی زند چرا که در دولت گذشته یکبار بزرگواری نماینده مجلس وقت، کلنگی را در معدن فسفات چرام بیهوده بر زمین زد.

با نگاهی به همه وعده ها ،قول و قرار های داده شده در این ۲۵سال از نمایندگان ادوار مجلس تا استانداران و فرماندران و همچنین مسئولان صنعت و معدن مشخص شد که فسفات چرام و اشتغالزایی آن دروغ بزرگی است که فقط مصرف انتخاباتی دارد.

که امیدواریم استاندار و نماینده مجلس بیش از این جوانان را معطل نکنند و رسما تعطیلی این پروژه و غیراقتصادی بودن آن را اعلام کنند و گزینه های جایگزین برای رفع بیکاری جوانان شهرستان چرام را در حوزه های دیگر بخصوص کشاورزی و گیاهان دارویی و شرکت های تبدیلی و بسته بندی محصولات کشاورزی و دامداری را عملیاتی و اجرا نمایند.

پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد(جمانیوز)،این آمادگی را دارد که جوابیه های  احتمالی در خصوص مطلب مطرح شده را در همین پایگاه خبری انعکاس دهد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :