پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

 

گروه اکثریت شورای پنجم از نظر خاستگاه قومیتی از سه ایل متفاوت اند و از نظر سیاسی سه نفر اصلاح طلب و یک نفر هم اصولگرای معتدل یعنی جمعی مطلوب و شایسته در تصمیم گیری …ونکته جالب تر وشایسته تقدیر  گروه اکثریت برخلاف مشی اتخاذ شده گروه اقلیت  ,اصرار به شهر ار شدن شخصی که نسبت فامیلی وقومی با آنها دارد نه نسبت طایفه و صرف تایید شایستگی وجریانی بودن دلیل دیگری بر انتخاب خود ندارند

 

گروه سیاسی ،اجتماعی صبح خرد ؛ مدت زیادی نیست که شورای جدید شهر دهدشت،شروع بکار نموده است.
طیف بندی های ناشی از اختلاف سلیقه در تمامی پارلمانها،یک امر گریزناپذیر است. انسانها نسبت به مسائل و مشکلات مختلف،دیدگاهها و راهکارهای متفاوتی دارند. اختلاف نظر یک امر کاملا طبیعی و پذیرفته شده است. حتی در بین اعضا یک خانواده هم،اختلاف نظر وجود دارد. این اختلاف نظرها،هم ذاتا مشکل زا نیستند که هیچ حتی گاهی باعث پیشرفت در امور مختلف می شود.
در واقع،اساس رقابتهای سیاسی را هم همین اختلاف سلیقه ها و اختلاف راهکارها برای حل مشکلات اجتماعی تشکیل میدهند.
اگر اختلاف رای و اختلاف نظر نباشد،رقابت هم معنی ندارد.
کاندیداها،در فصل انتخابات، نظر و رزومه خود را پیرامون مشکلات بیان میکنند و مردم هم بر اساس این برنامه ها و راهکارها انتخاب می کنند ورای میدهند.
قرآن کریم بسیار زیبا به این مسئله پرداخته است: ((فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه….))
(ای پیامبر)،بشارت ده بر آنانکه به سخنان گوش میدهند و بهترین را انتخاب میکنند.
.
یکی از وظایف خطیر شورا تعیین شهردار و نظارت بر عملکرد مجموعه شهرداری است.
همانطور که پیشتر عرض شد اختلاف نظر در این جمع هفت نفره یک امر کاملا طبیعی و قابل پیش بینی بود.
شورای شهر دهدشت هم بعنوان یک پارلمان محلی در مورد تعیین شهردا ،فعلا به دو فراکسیون تقسیم شده است.
فراکسیون اقلیت(سخن سنج،آرانپور و دیدار)  که رویکردی قومیتگرایانه را در پیش گرفته است و با اصرار بر یک گزینه قومیتی یک شروع متفاوت را برای چهار سال آینده رقم زد.
هرچند بلندپروازیهای یک عضو جویای نام اقلیت در کنار این قومیتگرائی هم به چشم میخورد که در نوع خود یک کمدی-تراژدی را رقم زده است که باید درجای خود بررسی شود.در نخستین گام اینقدر عجولانه تشنه نشستن بر صندلی شهرداری است تعجب برانگیز است.
در سوی دیگر گروه اکثریت اند که یک جمع متکثر هستند. از نظر خاستگاه قومیتی از سه ایل متفاوت اند و از نظر سیاسی؛  سه نفر اصلاح طلب و یک نفر هم اصولگرای معتدل یعنی جمعی مطلوب و شایسته در تصمیم گیری …ونکته جالب تر وشایسته تقدیر  گروه اکثریت برخلاف مشی اتخاذ شده گروه اقلیت  ,اصرار به شهرار شدن شخصی  است که  نه نسبت فامیلی وقومی با وی دارند نه نسبت طایفه ای و صرفا تایید شایستگی وجریانی بودن دلیل دیگری بر انتخاب خود ندارند.
این تاخیر در انتخاب نگران کننده نیست.
مسئله نگران کننده اما ؛ رویکرد طیف اقلیت است که هم در مبنای انتخاب شهردار شیوه مناسبی را انتخاب نکرده است و هم در شیوه اعمال نظر خود.
در اولین گام اقدام به ترک شورا میکنند و یا در جلسات حضور نمی یابند،نگران کننده است.
قهر و ترک جلسات یک شیوه مدنی نیست.
مردم شمارا انتخاب کرده اند تا با حضور خود در جمع شورا و ارائه راهکارهای قانونی و علمی از حقوق موکلین خود دفاع کنید و نه با قهر کردن و از اکثریت انداختن شورا.
به هر حال انتخاب شهردار گام اول است.چیزی که باعث نگرانی است،این است که؛ آیا طیف اقلیت قصد دارد در ادامه فعالیت خود در چهار سال آینده بصورت مداوم از این شیوه قهر و خروج از جلسات و عدم حضور در جلسات استفاده کند؟
اساس و مبنای کار در هر پارلمانی تصمیم گیری بر مبنای رای اکثریت است.بر روی موضوعات مختلف بحث میشود و هر کدام از اعضا شورا نظر خودرا و تحلیل خود را و راهکارهای خود را بیان میکند و سپس پیرامون موضوع رای گیری میشود.هر نظری که رای اکثریت را کسب نمود اعمال میشود.قرار نیست که هر جا نتوانستیم رای اکثریت را کسب کنیم جلسه را ترک کنیم و قواعد بازی را برهم بزنیم.
امیدوارم این روند،متوقف شود.
اما در کنار همه این دل نگرانی ها رسانه های ما می توانستند نقش بهتر و موثرتری را بردارند. باعث بی اعتمادی به نهال نوپای رسانه در این دیار گردیده اند.
رسالت رسانه چیزی فراتر از منافع شخصی و طایفه است.
رسانه چشم بیدار جامعه است و نه ابزاری برای کسب منافع خاص.سایتهای خبری استان کهگیلویه وبویراحمد ،نیازمند یک نظارت جدی از سوی متولیان امر هستند.ساماندهی این سایتها از نظر شیوه کارکرد و اعطای مجوزهای قانونی و همین طور برگزاری کلاسهای آموزشی توسط اساتید خبره و دانشگاهی و روزنامه نگاران باسابقه،حداقل کاری است که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میتواند در این رابطه انجام دهد.

در پایان باید به دوستان فراکسیون اقلیت شورای پنجم(سخن سنج-آرانپور ودیدار) متذکر شویم آنچه که بر شورای چهارم رفت تجربه تلخ و نامیمونی بود که مجدانه از شما میخواهیم راه درست وصحیح که همان گردن نهادن به رای اکثریت و حفظ استقلال شورا واصالت بخشیدن به رای ونظر مردم است انتخاب کرده ودهدشت محروم ونیازمند تلاش ماندگارتان را از توسعه وآبادانی محروم نکنید.

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :