پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۵طرح سرمایه‌گذاری گردشگری این استان به بخش خصوصی واگذار می شود.

به گزارش“صبح خرد” ، محمود باقری  اظهار داشت: ۱۵ پروژه گردشگری این استان بر اساس قرارداد BOT (ساخت، بهره‌برداری و انتقال) به بخش خصوصی با هدف رونق اشتغال واگذار می‌شود.
وی افزود: سرمایه‌گذاران می‌توانند طرح‌های سرمایه‌گذاری خود را به کارشناسان حوزه سرمایه‌گذاری این نهاد جهت ارزیابی تحویل دهند.
باقری بیان کرد: طرح های قابل واگذاری از جمله سد شاه قاسم، تنگ مهریان، اردوگاه خهکلون، اردوگاه بیژن، منطقه کوه گل، اردوگاه چشمه بلقیس چرام، اردوگاه بی بی حکیمه، اردوگاه شراب گرو، اردوگاه دشتک دیل، اردوگاه پارک جنگلی، اردوگاه توت‌نده، اردوگاه تنگ ماغر، برم الوان و بندان سی‌سخت هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: هم اینک ۴۲ طرح در حوزه گردشگری با سرمایه گذاری افزون بر یک هزار میلیارد ریال در این استان توسط بخش خصوصی در حال اجراست.
وی ابراز داشت: میزان پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها بین ۱۰ تا ۹۰ درصد است.
باقری تصریح کرد: این طرح‌ها در بخش‌های مختلف شامل ساخت هتل، هتل آپارتمان و اردوگاه‌های تفریحی و گردشگری است.
مدیرکل گردشگری کهگیلویه و بویراحمد افزود: سال گذشته بیش از ۱۴۰ میلیارد ریال تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های در حال اجرای بخش خصوصی تخصیص یافت.
وی یادآور شد: افزون بر ۱۱۰ میلیارد ریال از این میزان به طرح هتل چهار ستاره و پارک آبی یاسوج تخصیص یافت.
باقری گفت: این طرح هم اینک با پیشرفت بالای ۴۵ درصد در حال اجراست که با بهره برداری از آن افزون بر ۱۰۰ تخت به تخت‌های رسمی هتل‌های چهار ستاره استان اضافه خواهد شد.
وی با بیان اینکه سال گذشته افزون بر ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر داخلی از فضاها و مناطق گردشگری استان دیدن کردند، افزود: این میزان گردشگر حدود ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۴ رشد داشته است.
باقری شمار گردشگران خارجی اسکان یافته در استان در سال گذشته را نیز بیش از ۲ هزار نفر ذکر کرد و گفت: ورودی گردشگران خارجی در استان در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ حدود هفت برابر رشد داشته است.
کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۲۵۰ تفرجگاه طبیعی، ۳۰۰ بقعه متبرکه و مواهب طبیعی چشم نواز مکانی مناسب برای مسافران و گردشگران در ایام مختلف سال است.

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

****************************************************************************************************************************

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

معاون صنایع‌ دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۲ اثر صنایع دستی این استان به مرحله نهایی داوری برای دریافت نشان ملی راه یافت.

به گزارش“صبح خرد”، پریسا راد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهارمین دوره داوری نشان ملی آثار صنایع دستی و هنرهای سنتی کهگیلویه و بویراحمد با حضور چهار داور استانی و نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در یاسوج مرکز این استان برگزار شد.
وی افزود: ۲۷ اثر صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد برای دریافت نشان ملی در مرحله پیش داوری انتخاب شد که از این تعداد، ۲۲ اثر به مرحله نهایی داوری راه یافتند.
راد بیان کرد: انواع گلیم، زیورآلات سنتی، چرم‌دوزی و لباس محلی این استان از جمله هنرهای دستی بومی این منطقه محسوب می شوند که در این دوره مورد داوری قرار گرفتند.
معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از ۲۲ اثر برگزیده، پس از داوری در مرحله استانی ۱۰ اثر انتخاب شده و به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جهت دریافت نشان ملی ارسال می‌شوند.
وی با اشاره به قدمت دیرینه تولید صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد، عنوان کرد: احیای هنرهای منسوخ شده و رونق تولید در روستاها از مهم‎ترین برنامه‌های معاونت صنایع دستی است.
راد گفت: اعطای تسهیلات ارزان‌ قیمت به تولیدکنندگان، راه‎اندازی کارگاه‌‏ های تولیدی صنایع دستی و اعطای گواهینامه معتبر صنایع دستی به هنرمندان به منظور حمایت از هنرمندان این حوزه است.
سالانه ۲۱۸ هزار متر مربع انواع صنایع دستی بافتنی در کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
هفت هزار و ۶۰۰ هنرمند در بخش صنایع دستی استان فعالیت می‌کنند که از این تعداد پنج هزار و ۵۰۰ نفر بیمه شده‌اند.
کهگیلویه و بویراحمد با بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد و این استان بیش از ۱۶ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :