پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

در کنار مشکلات عدیده شهرستان کهگیلویه بزرگ مشکل شلوغی و صف های طولانی بیماران جهت ویزیت مشکلی است که دامن مردم را گرفته است.

به گزارش“صبح خرد”، مردم گاهی جهت درمان و ویزیت به کلینک ها و مطب های شخصی پزشکان ومتخصصان مراجعه می کنند و روند درمان خود را با کمک پزشک مربوطه ادامه میدهند و پزشک مربوطه با ویزیت و معاینه شخص بیمار وی را جهت رسیدن به بهبودی کمک می کند.این روندی است که یک بیمار در دهدشت مثل سایر نقاط کشور احیانا طی می کرد.البته بعد از اسقرار واجرای طرح سلامت و جمع شدن مطب برخی پزشکان ومتخصصان این روند دچار اشکالات جدی شد.البته نباید از خدمات شایسته تقدیر دولت در سیستم جدید درمانی که منجر به کاهش چشمگیر هزینه درمان وداروی بیمار نگفت و در حالی که در گذشته هزینه عمل،بستری شدن و سایر هزینه های بیمارستانی ودرمانی بیمار زیاد وگاهی خارج از توان بیمار بوده اساسا با استقرار نظام سلامت این هزینه ها به شدت کاهش یافت که رضایت عمومی مردم را در پی داشت.

اما نکته ای که نگارنده این یادداشت کوتاه اخیرا و سابقا دیده و ملاحظه کرده زمان معاینه بیمار توسط پزشکان عمومی ومتخصص در دهدشت است .برای اینکه بهتر بتوانیم ضعف عمده برخی پزشکان ومتخصصان دهدشت در اختصاص وقت مفید به دیدار خود با بیمار ومعاینه وی بپردازیم ابتدا به استانداردهای روز دنیا سپس به میانگین وقتی که در ایران به این امر اختصاص می دهند می پردازیم.

“استاندارد ویزیت در مصوبه تعرفه سال ۹۴ هیئت وزیران برای پزشکان عمومی ۱۵ دقیقه، پزشکان متخصص ۲۰ دقیقه، پزشکان فوق تخصص ۲۵ دقیقه و روانپزشکان نیز ۳۰ دقیقه تعیین شده و این مصوبه به همه مراکز درمانی ابلاغ شده است. این در حالی است که اغلب پزشکان در مطب خود برای معاینه بیمارشان این مقدار زمان را صرف نمی کنند.بررسی ها و مشاهدات میدانی نشان می دهد که بیشترین زمان در مطب پزشکان عمومی و متخصص، حداکثر ۱۰ دقیقه است. البته در برخی مطب های پزشکان عمومی، این مدت به ۳ تا ۴ دقیقه هم می رسد و پزشک فقط با گرفتن شرح حال از بیمار، برای او نسخه تجویز می کند. همین وضعیت بعضا در مطب پزشکان متخصص هم مشاهده می شود.”

یکی از عواملی که نقش بسزایی در موفقیت سیستم مراقبت‌های بهداشتی – درمانی ایفا می‌کند، مدت زمان معاینه بیمار توسط پزشک است. سیستم‌های موفق بهداشتی – درمانی در جهان، تحقیقات گسترده‌ای در زمینه مدت زمان معاینه توسط پزشکان و اثرات آن بر روی کیفیت خدمات ارائه شده و هزینه‌های وارده به سیستم مالی کشور انجام داده‌اند. این تحقیقات نشان داده است که کوتاهی زمان معاینه بیماران همیشه همراه با پیامدهای وخیم برای بیماران به خصوص بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن نظیر فشار خون، بیماری قند و بیماری سرطان است.

همچنین بررسی‌های انجام شده نشان داده‌اند که پزشکانی که وقت کافی برای معاینه بیمارانشان نمی‌گذارند باعث می‌شوند تا با تشخیص‌های غیردقیق یا اشتباه علاوه بر از دست دادن اعتماد و رضایت بیمار، به بسیاری از مشکلات روانی بیماران توجه نکرده، شرح‌حال ناقص‌تری گرفته و کمتر روش‌های پیشگیری از بیماری‌ها را به بیماران توصیه می‌کنند و در یک کلام، کوتاهی زمان معاینه بیماران سبب نزول کیفیت سرویس درمانی ارائه شده و تحمیل هزینه‌های گزاف به بودجه سلامت کشور می‌ شود.

بررسی‌ها در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که تعداد بیماران معاینه شده در این کشور در سال ۱۹۹۷ حدود ۲۷۳ میلیون نفر بوده که این میزان با ۱۰ درصد افزایش در سال ۲۰۰۵ به ۳۳۸ میلیون در سال رسیده است. با برنامه‌ای که در این سال‌ها در این کشور اجرا گردید زمان معاینه هر بیمار از ۱۸ دقیقه در سال ۱۹۹۷ به حدود ۲۱ دقیقه در سال ۲۰۰۵ و به بیش از ۲۲ دقیقه در سال ۲۰۰۷ افزایش پیدا کرد. این افزایش بیشتر در معاینه بیماران مبتلا به بیماری قند، فشار خون و بیماری‌های مزمن مفاصل و استخوان نظیر آرتروز صورت گرفته است. این افزایش ۳ تا ۴ دقیقه‌ای به شدت کیفیت درمان را در آمریکا بهبود بخشید و تجویز داروهای مختلف نظیر داروهای ضد فشار خون را دقیق‌تر کرد. جالب اینکه این برنامه که باعث طولانی شدن زمان معاینه می‌شد همزمان کاهش ۱۰ درصدی درآمد پزشکان را دربر داشت که تحقیقات نشان داد که جامعه پزشکی آمریکا به رغم کاهش درآمد، به طولانی‌تر معاینه کردن بیماران پایبند ماندند. در تحقیق دیگری که بر روی زمان معاینه بیماران مبتلا به سرطان در آتلانتا در سال ۲۰۱۲ انجام گردید، زمان متوسط معاینه ۲۲.۹ دقیقه گزارش شد.

بر اساس گزارش دیگری در سال ۲۰۱۱، بیشترین زمان معاینه در ایالات متحده مربوط به رشته‌های تخصصی داخلی مغز و اعصاب، رادیولوژی و متخصص بیهوشی (در کشورهای غربی بیماران قبل از جراحی بایستی توسط متخصص بیهوشی معاینه شوند) با حدود ۲۵ دقیقه یا بیشتر بوده است. این گزارش نشان داد که پزشکان خانم وقت بیشتری را صرف معاینه بیمارانشان می‌کرده‌اند. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ در آلمان صورت گرفته است حدود ۲۰ درصد پزشکان بیش از ۲۰ دقیقه را برای ویزیت هر نوع بیماری اختصاص داده‌اند. زمان متوسط معاینه قبل از جراحی توسط متخصصین بیهوشی در آلمان بین ۱۷.۵ تا ۲۱ دقیقه بوده است. همچنین زمان میانگین معاینه پزشکان عمومی در بلژیک ۱۵ دقیقه و در سوئیس حدود ۱۶ دقیقه گزارش شده است. میانگین زمان ملاقات بیماران در استرالیا توسط پزشکان عمومی بین ۱۳.۵ تا ۲۳ دقیقه بوده است و پزشکان عمومی انگلیسی بیماران خود را در مطب بین ۱۷ تا ۲۴ دقیقه معاینه می‌کنند. لازم به ذکر است که در دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ زمان معاینه بیماران در کشورهای اروپایی حدود ۱۰ دقیقه بوده است که با هدف ساماندهی سیستم بهداشتی – درمانی این کشورها با انجام تمهیدات لازم و برنامه‌ریزی، این زمان را به بالای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه رسیده و توانسته کیفیت درمان را افزایش داده و هزینه‌ها را کاهش دهند./خبرگزاری تسنیم

با این حال و با توجه به اختصاص وقتی که پزشکان عمومی در دهدشت و متخصصان در کلینک به معاینه بیمار اختصاص می دهند و با مقایسه آن با استانداردهای روز دنیا و ایران مشاهده میشود که روند فله ای معاینه بیماران در دهدشت امری ناصواب و غیرقانونی است که متولیان امر باید به این قضیه ورد پیدا کنند.

برای نمونه یک مثال می تواند جالب باشد؛ چطور وبر اساس کدام قاعده وقانونی یک پزشک متخصص در کلینک های درمانی دهدشت در مدت زمان حدود دو ساعت یغنی ۱۲۰دقیقه اگر مفید در نظر بگیریم و پزشک متخصص هیچ استراحتی هم نداشته باشد می تواند قریب ۶۰بیمار را معاینه ودرمان کند؟ این تعداد بیمار و یک پزشک متخصص چطور ممکن است در زمان اندکی به تشخیص ،درمان و نوشتن ویزیت بپردازد؟

یک مثال دیگر در یکی از کلینک های درمانی آزاد در دهدشت پزشک عمومی در کمتر از ۵ دقیقه بیمار را معاینه ویزیت می کند و نسخه می نویسد .باید از مدیران شبکه بهداشت ودرمان کهگیلویه ودهدشت پرسید این مقدار زمان اختصاص یافته به معاینه یک مریض را بر اساس کدام معیار واستانداردی طراحی واجرا می کنید؟ و یا شاید مدیران شبکه بهداشت ودرمان از چنین روندی خبر ندارند که خود جای سوال دارد. وشاید مدیران کلینک های درمانی دهدشت شلوغی و تعداد زیاد بیمار را بهانه کنند! چرا کلینک وقتی میداند و از قانون نیز خبر دارد که مدت زمان اختصاص وقت برای یک بیمار مقدار معین ومشخصی است اقدام به ویزیت بیماران می کند؟

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد” بر اساس رسالت خطیر خبری خود آماده دریافت جوابیه شبکه بهداشت ودرمان پزشکی کهگیلویه می باشد./گروه اجتماعی صبح خرد

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :