پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

از زمانی که احداث مجتمع گردشگری وزارت نفت در پارک جنگلی یاسوج کارشناسان اقتصادی آن را نقطه عطفی برای گردشگری استان و شهر یاسوج اعلام کردند. بسیاری اجرای این پروژه را ادای دین وزارت نفت به استان نفت خیز کهگیلویه وبویراحمد می دانند .

به گزارش“صبح خرد”، از زمانی که احداث مجتمع گردشگری وزارت نفت در پارک جنگلی یاسوج کارشناسان اقتصادی آن را نقطه عطفی برای گردشگری استان و شهر یاسوج اعلام کردند. بسیاری اجرای این پروژه را ادای دین وزارت نفت به استان نفت خیز کهگیلویه وبویراحمد می دانند .

با این حال سرمایه گذاری وزارت نفت مخالفانی هم داشته که اگر سنگ اندازان همیشگی توسعه استان را نادیده بگیریم فعالان زیست محیطی را باید عمده مخالفان این طرح دانست. نوع مخالفت آنها را می توان بیشتر از جنس دغدغه مندی برای منابع طبیعی و خدادادی تعبیر کرد.سوالاتی که مطرح می کنند نیز نه برای زیر سوال بردن پروژه که در راستای رفع ابهامات است.اما همین دوست داران محیط زیست مهمترین عامل تخریب محیط زیست را فقر اقتصادی می دانند که انسان را رودرروی طبیعت قرار می دهد و معتقدند اگر سرمایه گذاری هدفمند وتحت نظارت دولت انجام شود می تواند بسیاری از دغدغه های آنان را نیز برطرف کند.ابتکار جنوب در گفتگو با کارشناسان اقتصادی دولت و فعالان زیست محیطی پاره ای از این دغدغه ها و اظهار نظر ها را آورده است.این گزارش را بخوانید

از سرمایه گذاری در پارک جنگلی استقبال می کنیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان می گوید: با توجه به اعتبار و توان مالی کشور، از سرمایه گذاری وزارت نفت در پارک جنگلی یاسوج و ایجاد فضایی برای استفاده عام در استان استقبال می کنیم.حسن نوروزی می افزاید: به واسطه انجام این طرح شاهد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم خواهیم بود ضمن آنکه اجرای این طرح چهره زیبایی به منطقه و پارک جنگلی خواهد داد.

دولت ابزار نظارت برای حفظ محیط زیست را دارد

وی یادآور می شود :نگرانی هایی که درباره محیط زیست و جنگل وجود دارد را نیز دولت از طریق دستگاه هایی مثل منابع طبیعی و محیط زیست و جهاد کشاورزی می تواند نظارت کند. نوروزی اضافه کرد: صحبت درباره سرمایه گذاری وزارت نفت در حیطه کار ما نیست و معاونت اقتصادی استانداری باید درباره این موضوع اظهار نظر کند.وی با بیان اینکه در مجموع با اینکه در پارک جنگلی سرمایه گذاری شود موافق هستیم ادامه می دهد:اگر بخشهای خصوصی توان سرمایه گذاری در این حجم عظیم را داشتند که بهتر بود ولی حالا که وزارت نفت استقبال کرده است باید ما نیز فرصت را استفاده کنیم. وی گفت: این مجموعه از این جهت که مجموعه های نفتی استان و استانهای همسایه بتوانند از شهر گردشگری یاسوج استفاده کنند ارزشمند است.

سرمایه گذاری باید برد برد باشد

این طرح وقتی برای نخستین بار در شورای شهر یاسوج مطرح شد مخالفانی داشت که از سعید پایدار به عنوان سرخت ترین مخالف یاد می شود. با این حال او نیز معتقد است به دلیل عدم منایع پایدار درآمد شهرداری ومشکلات عدیده اشتغال ناگزیر هستیم به سمت سرمایه گذاری برویم و همه باید از سرمایه گذاری استقبال کنیم اما سرمایه گذاری باید برد برد باشد.این کارشناس گردشگری می گوید:این طرح در اواخر دوره چهارم در شورای شهر مطرح شد که به دلیل کم بودن زمان فرصتی نبود که سرمایه گذاران به شورا دعوت بشوند و نظرات خود را عنوان و شیوه مشارکتشان با شهرداری را بیان کنند.وی می گوید : اصل سرمایه گذاری ارزشمند است اما باید کار کارشناسی و پخته شده باشد و همه جزئیات آن مشخص باشد.باید مشخص شود که آیا قرار است مالکیت این فضا به وزارت نفت واگذار شود و پس از واگذاری شهروندان به چه صورت می توانند از این فضا استفاده کنند.وی یادآرو می شود شهر یاسوج جز پارکهای ساحلی فضای تفریحی دیگری ندارد و امیدواریم منافع مردم در این طرح دیده شود هرچند معتقدم فضاهای کنار سد شاه قاسم و خهکلون مکانهای مناسب تری برای این پروژه بودند.
دغدغه های زیست محیطی مورد توجه قرار می گیرد
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورد‌های نفتی استان نیز پاسخ بسیاری از ابهامات را می دهد و می گوید مساحت این مجتمع بیش از ۷۵ هکتار است. اعتبار این طرح بزرگ خدماتی فرهنگی، ورزشی و رفاهی نیز ۶۰۰ میلیارد تومان است که این مقدار اعتبار برابر با ۸۰ تا ۹۰ درصد اعتبارات عمرانی استان در سالجاری است.لطف الله مسعودی با بیان اینکه مطالعات این مجتمع تکمیل شده و طراحی آن نیز تا ماه آینده آماده می‌شود اضافه می کند: وزیر نفت در سفر به استان ضمن بازدید از محل احداث این مجتمع در پارک جنگلی یاسوج آن را بهترین مکان برای احداث این مجتمع ارزیابی کرد.

از احداث سازه های بتنی خود داری می شود

وی با بیان اینکه تمام مسائل زیست محیطی در احداث این طرح رعایت می‌شود می افزاید: تلاش می شود از احداث ساز‌ه های بتنی خود داری و از چوب برای ساخت اماکن مورد نیاز در این مجتمع استفاده شود.مسئول راه اندازی مجتمع خدمات رفاهی،فرهنگی، ورزشی و تفریحی وزارت نفت با اشاره به اینکه تلاش می‌شود در اجرای این مجتمع درختان قطع نشود تاکید می کند: با استفاده از ظرفیت درختان موجود در مکان های خالی از درخت خانه‌های ویلایی چوبی برای اسکان گردشگران ساخته می‌شود.

این طرح اقتصادی است نه صنعتی

مسعودی با بیان اینکه این مجتمع یک طرح صنعتی نسیت بلکه یک طرح اقتصادی است ادامه می دهد: در این مجتمع بزرگ علاوه بر خانه‌های ویلایی برای سکونت، سینما ، هتل، پیست‌های مختلف ورزشی از جمله دوچرخه سواری ، اسب سواری ،کافی شاپ ،رستوران و سایت نجوم پیش بینی شده است.وی با اشاره به اینکه احداث این مجتمع هم به لحاظ اشتغالزایی و هم به لحاظ اقتصادی برای استان درآمد زایی اقتصادی زیادی دارد می گوید : با راه اندازی این طرح بزرگ اقتصادی علاوه بر گشترش حوزه حمل نقل عمومی برون و درون شهری و توسعه فرودگاه باعث پیشرفت استان و رونق کسب و کار در شهر یاسوج و شهر‌های همجوار خواهد شد.وی تاکید می کند: با راه اندازی این طرح امکان استفاده کارکنان وزارت نفت در سراسر کشور و عموم مردم وجود دارد.

باید نحوه واگذاری شفاف شود

یکی از فعالان زیست محیطی استان عدم شفافيت در واگذاري طرح و نوع سرمايه گذاري در پارك جنگلي،ميزان و نحوه ساخت و ساز در ٧٣ هكتار از پارك، احتمال از بين رفتن پوشش گياهي و درختان بلوط در پارك جنگلي خصوصا در بحث گازرسانی ،انتقال آب وپوشش فاضلاب را از دلایل مخالفت خود با این پروژه می داند.امید سجادیان ادامه می دهد محروم شدن مردم از پارك جنگلي با انحصار شركت نفت، و مشكلات زيست محيطي با احداث پارك گردشگري، ايجاد زباله درحجم بالا مهمترین دلیل مخالفت با احداث این مجتمع گردشگری در پارک جنگلی است.وی می افزاید: امتياز پارك جنگلي به پوشش جنگلي و پرندگان آن است تا مردم فارغ از هیاهوی شهر به دامن بکر طبیعت پناه ببرند، بنابراین هر ساخت و سازي بايد هماهنگ و همراه با طبيعت و در وسعت محدود باشد.وی معتقد است نباید ساخت و سازهای انسان ساز به دل جنگل ها کشاده شود.سجادیان اشاره ای به پروژه های گردشگری که پیش از آن در پارک جنگلی ساخته شده می کند و ادامه می دهد باید مشخص شود فضاي تفريحي پیش بینی شده دراین سرمایه گذاری شامل چه فضاها و امكاناتي است .وی در پایان تاکید می کند باید مشخص شود اين فضاها در اختيار عموم قرار مي گيرد یا اختصاصی خواهد شد.

مشکلات زیست محیطی ریشه در فقر اقتصادی دارد

دیگر فعال زیست محیطی استان می گوید: علی رغم حساسیتی که نسبت به محیط زیست دارم اما نسبت به پروژه گردشگری وزارت نفت در پارک جنگلی یاسوج نگاه مثبتی دارم.ایمان اشکوه تاکید می کند :باید حواسمان باشد پیشرفت اقتصادی یک شهر نباید منجر به در معرض خطر قرار گرفتن محیط زیست منطقه شود ودغدغه فعالان محیط زیست تا حدودی به جاست و احتمال قطع درختان بلوط کم نیست. اشکوه اما تاکید می کند معضلات اصلی محیط زیستی در یاسوج مانند فروش بی رویه زغال و ریشه کن کردن گیاهان کوهی از دغدغه های اصلی علاقه مندان به محیط زیست است که ریشه در فقر اقتصادی مردم شهرستان دارد.

پذیرش طرح های زیست محیطی در گرو حل مشکلات اقتصادی است

وی ادامه می دهد:چنین طرحی می تواند باعث زیر و رو شدن اقتصاد شهر شود و میلیارد ها تومان سرمایه به بویراحمد سرازیر کند.وی یادآوری می کند مردم شهرستان بویراحمد تا وقتی که از لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی نداشته باشند هیچ طرح محیط زیستی را هم نمی پذیرند. وی ادامه می دهد بنده به عنوان فعال زیست محیطی معتقدم منطقه پارک جنگلی که یکی از مهم ترین تفرجگاه های شهر یاسوج ، تبدیل به مکانی نا امن هم به لحاظ محیط زیستی و هم برای خانواده ها تبدیل شده است وی اظهار می کند:با احداث این پروژه حتی می توان از چرای بی رویه ای که در این منطقه رخ می دهد نیزجلوگیری کرد و فضا را برای خانواده ها امن تر کرد.

ابتکارجنوب

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :