پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

علی کامرانی از چهره‌های شاخص اصلاح طلب استان کهگیلویه وبویراحمد با ارسال یادداشتی به حوادث اخیر کشور واکنش نشان داد.

به گزارش“صبح خرد”، این متن به شرح زیر است؛

حوادث و اغتشاشات اخیر در شهرهای مختلف کشور در این روزها از زوایای مختلف، بینش‌ها و روش های گوناگون و اهداف متعدد و بعضاً متناقض مورد واکاوی، ارزیابی، تعلیل و تحلیل قرار گرفته‌اند. اگر چه هر کدام از آن تحلیل‌ها و واقعیات و حقایقی را از علل وقوع این حوادث در خود داشته‌اند اما، در دنیای مدرن، حوادث سیاسی – اجتماعی از این دست را با مختصات و ویژگی‌ها مدرنیته مورد تعلیل و تحلیل، قضاوت، و بعضاً تصمیم سازی و تصمیم گیری پیرامون آن‌ها قرار داد.

این اصل «جامعه شناسی سیاسی»، «تحولات اجتماعی» و «تئوری‌های انقلاب»(که جامعه ای که قابل اصلاح نباشد محکوم به انقلاب است) و اینکه (هر نظام سیاسی که خود را اصلاح ننماید باید منتظر تحول اساسی و یا «انقلاب» باشد، اصلی علمی است که محصول تجربیات بشر در طول تاریخ و به ویژه تاریخ تحولات سیاسی – اجتماعی معاصر است.

حوادث و اغتشاشات اخیر اگر چه از این منظر مورد بررسی قرار گیرند قطعاً آدمی را به این نکته خواهد رساند که جدای از اینکه بهانه تجمعات و جرقه حوادث گرانی و به زعم برخی سازمان یافته علیه دولت و با اهداف جناحی بوده باشد، اما شعارهای ساختارشکنانه و بعضاً متعرض با اهداف و عملکرد خلاف مصالح نظام و کشور (منافع ملی) اوضاع را از کنترل سازمان دهندگان و گردانندگان اولیه خارج نمود و قطعاً دشمنان قسم خورده نظام اسلامی و ایران نیز چنان چه که در خبرها آمده بود از این فرصت نهایت بهره را جسته‌اند و خواهند برد. اما وقتی ساختار اجازه اصلاح را به جریان اصلاح طلبی ندهد و مردم هم به کرات (حداقل در دو انخابات ریاست جمهوری ۹۲ و ۹۶) و (مجلس شورای اسلامی ۹۴ و لیست امید) و اکثر شورای شهر و به تبع آن تشکیل کابینه، انتخاب شهردارها و عملکرد انها به ندای اصلاح طلبی لبیک گفته‌اند اما متاسفانه در عمل عملکرد در راستای امور ندیده‌اند و تأسف مضاعف گاهی هم خبرهای از اختلاس‌ها و فسادهای مالی و اداری شنیده‌اند و به نوعی از اصلاحات ناامید شده‌اند و احساس کرده‌اند که راه دیگری را باید انتخاب کنند. (از برخی شعارها هویداست) شعارها همواره به عنوان بخشی از ادبیات جامعه سخنگوی اوضاع (سیاسی-اجتماعی اقتصادی و فرهنگی جامعه‌اند) پس به نظر می‌رسد اگر کمی دلسوزانه و از سر راه عقلانیت و بر اساس واقعیت سیاسی اصل مدرن برای خروج از بحران اخیر تصمیم اتخاذ گردد می‌بایست اولاً: حاکمیت در نگاه کلی به اصلاح طلبان و اصلاح امور تغییر جدی ایجاد شود و به اصلاح طلبان (دلسوزان امین اصل نظام) برای اصلاح امور و ورود به قدرت زمینه را فراهم نمایند و ثانیاً: مدیران تصمیم گیرندگان امور (که قدرتشان منبعث از ارای اصلاح طلبات و گفتمان اصلاحات است به عهد خویش وفادار بمانند و در عمل به اصلاح امور بپردازند) و مهم تر از آن احزاب سیاسی و چهره‌های تاثیرگذار و همه دلسوزان نظام و کشور و مردم با هم اندیشی و تحلیل شرایط داخلی و خارجی جامعه را دعوت به ارمش نمایند و اوضاع را آرام و کنترل کنند. صد البته پیگیری مطالبات به حق مردم به معنای مردم (نه تعرض کنندگان به اموال عمومی) را ازطریق مجرای قانونی و با درایت و از طرق احزاب و تشکل‌ها سیاسی و اجتماعی پیگیری نمایند. همه باید مراقب باشیم که بهترین و منطقی‌ترین و کم هزینه‌ترین راه برای بهبود اوضاع کشور اصلاح (تغییر تدریجی) می‌باشد و باید بدانیم که دشمنان قسم خورده ملک و میهن و نظام اسلامی درصدد اند تا ضربات و شکست‌های که در طول ۴ دهه عمر شکوهمند انقلاب اسلامی خورده‌اند را انتقام بگیرند و برهمه ما لازم است تا با رصد دقیق حوادث سعی کنیم در زمین آنها بازی نکنیم. و در نهایت باید مطالبات به حق مردم در چارچوب قانونی مطالبه شود.

 

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :