پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir) 

با حضور اهالی فرهنگ و ادب نشست ادبی حافظ‌ شناسی در دهدشت برگزار شد.

به گزارش“صبح خرد”، خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین محمد حافظ شیرازی، معروف به لسان‌الغیب ترجمان الاسرار، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا شاعر بزرگ سدهٔ هشتم ایران و یکی از سخنوران نامی جهان است. بیش‌تر شعرهای او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند. گرایش حافظ به شیوهٔ سخن‌پردازی خواجوی کرمانی و شباهت شیوهٔ سخنش با او مشهور است.

حافظ از مهم‌ترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود. در قرون هجدهم و نوزدهم اشعار او به زبان های اروپایی ترجمه شد و نام او به گونه‌ای به محافل ادبی جهان غرب نیز راه یافت. حافظ شخصیتی ماندگار در حافظه­ عمومی جهان است که شعر و اندیشه­ او همه­ مرزها را درنوردیده و بزرگانی همچون گوته، شاعر بزرگ آلمانی را شیفته­ خود کرده است.

به همین منظور نشست حافظ‌شناسی با حضور شاعر و استادیار زبان و ادبیات فارسی و هم‌چنین شاعر بزرگ شهر دهدشت استاد سیاوش نریمان با موضوع شرح، تفسیر، غزلیات، واکاوی و بازشناسی حضرت حافظ با حضور پزشکان، اساتید دانشگاه، جامعه مهندسی، فرهنگیان و اهالی ادب به مدت چهار است که در دهدشت برگزار می‌شود.

سیاوش نریمان در این محفل عرفانی از حضرت حافظ به عنوان اعجوبه روزگاران یاد اظهار داشت: هدف از برگزاری نشست ادبی حافظ‌خوانی، آشنایی مردم خصوصاً جوانان با مفاخر فرهنگی ایران زمین است.

وی، پیوند عمیق حافظ با قرآن، استفاده از تکنیک‌های بیان صنایع ادبی و نقد اشعار حافظ در زمان خودش را سه وجه خاص حضرت حافظ که وی را با دیگر شاعران متمایز می‌کند، عنوان کرد.

به گزارش سلام دنا؛ حافظ شاعر و غزل‌سرای برجسته ایرانی است که شعرهایش زبان و بیان شیوا، استوار و اندیشه‌ای ژرف و انسانی دارد؛ امید است برگزاری چنین محفل‌هایی سنگ بنایی باشد برای نهادن سنت تکریم دیگر شاعران ایرانی و از این راه، دریچه­‌ای به روی فرهنگ و ادب ایران در جای جای ایران اسلامی گشوده شود.

 

 

 

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :