پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

جلسه طرح جامع مدیریت پسماند شهرهای دهدشت، چرام، سوق و لنده با محوریت شهرداری دهدشت و با حضور فرمانداران سه شهرستان و شهرداران شهرهای ذکر شده در سالن کنفرانس فرمانداری دهدشت برگزار شد.

به گزارش“ضبح خرد” ،علی پوزش در این جلسه یکی از ظرفیت‌های توسعه برای هر شهرستان را بحث حفاظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی دانست و اظهار داشت: ما شهرستان کهگیلویه در بحث توسعه پایدار و فضای سبز هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

فرماندار کهگیلویه دفن غیر اصولی زباله‌ها را باعث به خطر انداختن محیط‌زیست و انواع بیماری برای انسان‌ها عنوان و تصریح کرد: اگر محیط زیست از بین رفت توسعه هم به تبع آن رخت بر خواهد بست.

وی سرانه بالای تولید زباله در کشور را یادآور شد و با بیان اینکه این سرانه هم در استان ما با رشد بالایی روبه‌رو است، خواستار جایگاه دفن اصولی زباله‌ها یا بازیافت آن‌ها از شهرداران دهدشت، سوق، لنده و چرام در این خصوص شد.

پوزش خاطرنشان کرد: تنها کاری که برای دفن زباله‌ها در این شهرستان انجام می‌شود این است که زباله‌ها را آتش می‌زنند که دود ناشی از آن باعث انواع بیماری برای شهروندان می‌شود.

فرماندار کهگیلویه با بیان اینکه تاکنون چندین سرمایه‌‌گذار حاضر شدند تا ۶ میلیاردتومان برای بازیافت زباله‌ها در این شهرستان هزینه کنند، گفت: بازیافت زباله مسئله‌ای درآمدزاست و اگر این کار صورت گیرد درآمد و اشتغالی برای شهرستان ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه این پروژه در وهله اول باید با محوریت شهرداری شروع شود، بیان کرد: در گذشته چندین جلسه در این خصوص برگزار کردیم و بنا به هر دلایلی شهردار گذشته کاری نکرد و این پروژه به سرانجام نرسید.

پوزش افزود: با محوریت شهرداری دهدشت و همکاری شهرداران سوق، لنده و چرام این مسئله پیگیری و تعیین و تکلیف و به یک نتیجه خوب جهت انتخاب مکان برای بازیافت زباله برسند.

فرماندار کهگیلویه بااشاره‌به‌حجم بسیارزیادتولید پسماند در استان وشهرستان اظهارداشت: تولید بی رویه پسماند محیط زیست را دچار اسیب جدی نموده وبیماری های ناشی از این پسماندها برای جامعه خطرات زیادی به بارمی اورد.
علی پوزش گفت: درکشورهای پیشرفته برنامه های زیادی برای مدیریت پسماند اجراشده است ونیازاست که همه‌ مسئولان درجهت تبدیل پسماندها به موارد مورداستفاده برنامه های خودراارایه و اجرانمایند.
وی ادامه داد: امروزه در بخش مدیریت پسماند افراد زیادی وجوددارند که دراین زمینه ازجمله بحث بازیافت خواهان سرمایه گذاری هستند.
پوزش بااشاره به موارد دفع غیراصولی پسماند توسط شهرداری ها گفت:متاسفانه درحال حاضر سوزاندن زباله ها تنهابرنامه شهرداران است و می طلبد که درجهت دفع اصولی انها جایگاه مشترکی برای شهرهای لنده دهدشت چرام‌و سوق درنظرگرفته شود.

دارا کریمی‌نژاد نیز اظهار داشت: مسئله محیط‌زیست با زندگی انسان‌ها ارتباطی تنگاتنگ دارد.

فرماندار لنده گفت: ما امروز با بحران زیست‌محیطی در زمینه پسماند مواجه هستیم.

وی تولید زباله در استان کهگیلویه و بویراحمد را سه برابر استاندارد جهانی دانست و خاطرنشان کرد: همه این‌ها به فرهنگ مصرف مردم استان ما بر می‌گردد و علی‌رغم تأکید دستورات اسلامی بر جلوگیری از اسراف، اما الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنیم.

کریمی‌نژاد با بیان اینکه برای اجرای مدیریت پسماند، در ابتدا باید یک شهر را از لحاظ بعد مسافت با سایر شهرستان‌ها مشخص کنیم، گفت: اینکه فلان شهردار بگوید در شهر من باشد کنار گذاشته شود، باید طبق عوامل محیط‌زیستی و زمین‌شناسی هر منطقه‌ای مناسب بود، انتخاب شود.

فرماندار لنده با بیان اینکه تفکیک زباله‌ها باید از مبدأ در دستور کار قرار گیرد، عنوان کرد: شهرداری باید بودجه‌ای در این خصوص قرار دهد و مردم را به انجام این کار تشویق نماید.

وی با توجه به اینکه رها شدن زباله‌ها در اطراف شهر باعث زشتی چهره آن شهر و انواع بیماری برای افراد می‌شود، خواستار همکاری شهرداری‌ها برای انتخاب یک جایگاه مناسب برای دفن اصولی زباله‌ها و یا جایگاه بازیافت آن‌ها شد و افزود: برای اینکار باید فرجه زمانی خاصی مشخص و کارها مهندسی پیش رود.

شهردار دهدشت نیزگفت:بافت زمین وفاصله حمل پسماند و همچنین‌ بازه زمانی ده ساله برای اجرای طرح جامع مدیریت پسماند درشهرهای لنده سوق دهدشت و چرام می بایست مدنظرقرارگیرد.
اسفندیاربرخه بااشاره به حجم زیاد تولید پسماند در دهدشت تاکید کرد:برای اجرای طرح‌مدیریت پسماند نیازاست به ازای هرسال یک هکتارزمین پیش بینی بطوریکه درپایان‌این مقدار نباید زیریازده هکتار باشد.

 

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :