پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

دبیر شورای مشارکت‌های زنان مجمع خیرین سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد از اجرای طرح پیشگیری از سرطان سینه در شهرستان بویراحمد خبر داد.

به گزارش“صبح خرد”، الهه شکیبایی در همایش شناخت و پیشگیری از سرطان‌های شایع در یاسوج که با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی، مجمع خیرین سلامت و جمعی از مسئولان این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به شیوع سرطان و به‌ویژه سرطان سینه در بین بانوان و عدم آگاهی این قشر از انجام تست تشخیص سرطان، با همیاری مرکز بهداشت شهرستان کهگیلویه این طرح سالانه در روستاها اجرا شد.

شکیبایی بابیان اینکه فعالیت خود را سال ۹۴ در روستای کلایه سفلا به‌عنوان پایلوت شروع کردم، افزود: در این طرح علاوه بر کارگاه آموزشی توسط کارشناسان مامایی، همچنین تست قند، فشارخون و وزن بیماران گرفته می‌شد، و کسانی که در مرحلهٔ اول تست مشکوک به سرطان سینه بودند باراهنمایی‌های لازم در این مراکز برای سونو، ماموگرافی به پزشک متخصص ارجاع شدند.

دبیر شورای مشارکت‌های زنان مجمع خیرین سلامت استان تصریح کرد: هدف اصلی این طرح آگاه‌سازی بانوان و آموزش‌های لازم در باره این بیماری و تشخیص زودهنگام سرطان سینه است، و برای اینکه بیماری حادی آنان را تهدید نکند، و ممکن است شیمی‌درمانی و جراحی برداشتن سینه شوند که علاوه بر هزینه‌های گزاف مالی و درد جسمی، درد روحی زیادی هم باید تحمل می‌کردند.

شکیبایی از اجرای فاز دوم این طرح در شهرستان بویراحمد به‌ویژه روستاهای محروم خبر داد، و گفت: سرطان سینه ناشی از رشد خارج از قاعده سلول‌های غیرطبیعی در پستان است، و در هر دو نوع تومورهای خوش خیم و بدخیم رشد سریع و زیاد سلول‌ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: روند افزایش سلول‌ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف می‌شوند، و در تومورهای بدخیم این رشد به‌صورت غیرقابل‌مهار ادامه می‌یابد، تا حدی که در صورت عدم درمان تمامی قسمت‌های بدن را تحت تأثیر قرار داده، و از کار می‌اندازد.

دبیر شورای مشارکت‌های زنان مجمع خیرین سلامت استان افزود: شایع‌ترین نوع سرطان پستان از منشأ مجاری شیری است، و ازآنجاکه این نوع بافت بیشتر در یک‌چهارم بالایی و خارجی پستان وجود دارد، و در حدود نیمی از سرطان‌های پستان در ربع فوقانی و خارجیان یافت می‌شوند.

 

وی بابیان اینکه سرطان سینه هرچقدر زودتر تشخیص داده شود، درمان آسان‌تر و موفقیت‌آمیزتر است، اظهار کرد: سرطان پستان شایع‌ترین سرطانی است، که خانم‌ها به آن مبتلا می‌شوند، و در کشور ایران سن سرطان سینه پایین است، و افراد جوان هم مبتلا می‌شوند.

به گزارش کبنا، در این همایش از الهه شکیبایی بانوی فعال و خیر استان برای اجرای طرح پیشگیری از سرطان سینه و همچنین کمک به حوزه سلامت از طرف موسسه خیریه سرطان نور و مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شد.

 

     

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :