پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

فرماندار کهگیلویه با بیان اینکه کوتاهی بانک ها در خصوص مناسب سازی از تذکر شفاهی گذشته است، گفت: برای روسای بانک‌هایی که کوتاهی کرده‌اند تذکر کتبی به استانداری و مدیریت آنها در مرکز استان ارسال می‌شود.

یاسوج| از عملکرد ضعیف بانک‌های شهر دهدشت در خصوص مناسب سازی تا تذکر شدید به شهردار دهدشت

به گزارش“صبح خرد”،  جلسه مناسب سازی اماکن عمومی و شورای هماهنگی سالمندان شهرستان کهگیلویه در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان کهگیلویه برگزار شد.

فرماندار شهرستان کهگیلویه در این جلسه اظهار داشت: یکی از جلساتی که ضرورت دارد مصوبات آن پیگیری شود جلسه مناسب سازی‌ست و اینکه فقط جلسه تشکیل دهیم و هربار فقط مصوبات را مرور کنیم، قابل توجیه و دفاع نیست.

علی پوزش با بیان اینکه بحث مناسب سازی در محیط شهری، ادارات، بانک ها و همه مکان های عمومی باید جدی گرفته شود، افزود: مدیران باید اقدامات لازم در این خصوص را انجام دهند تا این قشر از جامعه نیز بتوانند به راحتی در جامعه رفت و آمد داشته باشند.

وی گفت:متاسفانه برخی مدیران بانک ها در خصوص مناسب سازی همانند بیشتر کارها به سادگی از کنار آن می‌گذرند.

پوزش تصریح کرد: شما مدیران بانک‌ها هم جزو مدیران این جامعه هستید بنابراین وقتی قرار است کاری عمومی انجام شود نه تنها برای ادارت دولتی‌ست بلکه شامل همه دستگاه‌های عمومی و خدمات رسان و از جمله بانک‌ها نیز می‌شود.

وی با بیان اینکه ایجاد یک پل، رمپ استاندارد و یا یک بالابر برای بانک‌ها هزینه چندانی ندارد، افزود: به غیر از یک یا دو بانک که اقداماتی انجام داده‌اند سایر بانک‌های شهر دهدشت در زمینه مناسب سازی اماکن خود اقدامی انجام نداده‌اند.

فرماندار کهگیلویه با بیان اینکه کوتاهی بانک ها در خصوص مناسب سازی از تذکر شفاهی گذشته  است، تصریح کرد: برای روسای بانک‌هایی که کوتاهی کرده اند تذکر کتبی به استانداری و مدیریت آنها در مرکز استان ارسال و کسانی که مناسب سازی را انجام دادند تشویق می‌شوند.

پوزش با بیان اینکه به نظر می آید بین همه دستگاه ها، بانک های شهر دهدشت بدترین عملکرد را نسبت به مناسب سازی داشته اند، افزود: با توجه به اینکه جلسات متعددی برگزار شده دستگاه های اجرایی پس از هر جلسه اقدامات محدوی انجام داده اما بانک ها که باید در این زمینه بهتر از همه دستگاه ها عمل کنند هیچ کاری انجام نمی‌دهند.

وی گفت: با توجه به اینکه جانبازان، معلولان جامعه و افرا سالخورده از مشتریان بانک ها هستند و از طرفی بیشتر بانک ها در طبقه هم کف هستند و برای ایجاد رمپ های مناسب دستشان بازتر از دیگران است می توانند با ایجاد یک رمپ مناسب و استاندارد مشکل این قشر از جامعه را مرتفع کنند.

پوزش تصریح کرد: بیش از یک سال است که چندین جلسه در خصوص مناسب سازی برگزار شده و متاسفانه تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر مناسب سازی بانک ها ارسال نشده که این یک ضعف است.

وی در حالی که با بانک‌های شهرستان در خصوص مناسب سازی اتمام حجت کرد، افزود: برخی از روسای بانک‌ها در جلسات شرکت و پس از آن بی تفاوت از کنار این مسئله عبور می‌کنند.

فرماندار شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه مدیران باید مصوبات را با جدیت پیگیری و کارهای انجام گرفته را به صورت مستند به بهزیستی شهرستان ارئه کنند، تصریح کرد: کارشناسان بهزیستی موظفند که تا زمان تشکیل جلسه بعدی مصوبات جلسه را پیگیری و به فرمانداری ارائه دهد.

رئیس بهزیستی شهرستان کهگیلویه در این جلسه اظهار داشت: مناسب سازی محیط شهری با هدف داشتن یک زندگی سالم و آرام برای اقشار مختلف مردم جامعه از اولویت دستگاهای عمومی و خدمات رسان است.

جهانگیر افشانده به وضعیت نامناسب مکان های عمومی سطح شهر دهدشت برای عبور و مرور آسان سالمندان، معلولان و جانبازان اشاره کرد و افزود: تقریبا همه بانک‌ها به خصوص بانک‎های صادرات و ملت در زمینه مناسب سازی مشکل دارند و برخی هم رمپ‌های نامناسبی ایجاد کرده که حتی افراد سالم نمی‌توانند از آنها عبور کنند.

وی با بیان اینکه بانک ها بحث مناسب سازی را بی اهمیت دانسته و هیچ اقدامی برای مناسب سازی انجام نمی‌دهند، گفت: خود پردازی تازه تاسیس بر روی میدان مرکزی شهر چطور مجوز داده شده که درحالی که مناسب سازی نشده است.

افشانده به اهمیت امرمناسب سازی در معابر شهری و ساختمان های تازه تاسیس عمومی اشاره کرد و افزود: شهرداری باید بحث مناسب سازی در ساختمان های تازه تاسیس را در نظر بگیرد و از صدور مجوز برای ساختمان‌هایی که استاندارهای مناسب سازی در آن رعایت نشده جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه در طراحی مبلمان شهری باید به بحث مناسب سازی توجه ویژه‌ای شود، تصریح کرد: شهرداری دهدشت نسبت به مناسب سازی خیابان‌ها، تقاطع‌ها، پل‌ها و چهارراه‌های شهر به خصوص خیابان سپاه اقدامات لازم را انجام دهد.

افشانده عنوان کرد: قانون جامعه حمایت از معلولان در گذشته ضمانت اجرایی نداشته اما طبق قانون جدید اگر نهاد و یا اداره عمومی دولتی و غیر دولتی در رابطه با مناسب سازی اقدام نکند ضمانت‌های اجرایی قانونی پیش‌بینی شده است.  

وی گفت: کارشناس مناسب سازی از ادارت و بانک‌ها بازدید می‌کنند و ادارات و دستگاههایی که در خصوص مناسب سازی کوتاهی کنند به فرمانداری شهرستان معرفی می‌شوند.

رئیس اداره بهزیستی با بیان اینکه به منظور پیشگیری از آسیب‌های دوره های میانسالی و سالمندی برای  ۳۰۰ نفر از مددجویان تحت پوشش اداره بهزیستی جلساتی برگزار کردیم، افزود: در رابطه با بیماری‌های دوران سالمندی برنامه هایی را در دستور کار داریم.

وی گفت: قرار بود شهرداری فضای مناسبی را در پارک مرکز شهر به سالمندان اختصاص دهد که امیداورم این کار انجام شود.

معاون فرماندار کهگیلویه ضمن تذکر شدید به شهردار دهدشت گفت: از شما می‌خواهم که جلسات را به شوخی نگیرید چون بخش زیادی از کار بر عهده شماست وضعیت خیابان‌ها، پل‌ها و چهار راه‌ها و خودپردازهایی که به شما مربوط می‌شود نیاز به مناسب سازی دارند و با شوخی نمی‌شود شهر را اداره کرد.

اسلام خسروی تصریح کرد: شهرداری باید از این به بعد برای صدور مجوز هر ساختمانی که استفاده عمومی دارد بحث مناسب سازی را مد نظر قرار دهد.

وی با بیان اینکه مخالف این شکل کار هستم، افزود: از اداره بهزیستی می‌خواهم اسامی اداراتی که مصوبات جلسه مناسب سازی را رعایت نکنند به فرمانداری اعلام تا به استانداری معرفی و در خصوص آنها تصمیمات لازم اتخاذ شود.

خسروی با بیان اینکه بخش زیادی از وقت ما در این جلسات تلف می‌شود، گفت: مدیران بانکی که در خصوص مناسب سازی اقدام نمی‌کنند برای آنها تذکر کتبی نوشته و به مدیرعامل بانک مربوطه و یک رونوشت به معاونت اقتصادی استانداری ارسال شود.

وی افزود: طبق مصوبه هیئت وزیران، رعایت نکردن مواد قانون خدمات رسانی به معلولان مجازات دارد.

شهردار دهدشت با بیان اینکه خودپردازها به ما ربطی ندارند و بانک‌ها باید رمپ ایجاد کنند، گفت: در حال اصلاح و مناسب سازی خیابان‌ها، پل‌ها، تقاطع‌ها هستیم.

اسفندیار برخه با بیان اینکه ساختمان‌هایی عمومی که در گذشته ساخته شده بیشترین مشکلات در زمینه مناسب سازی را دارند افزود: برای ساختمان‌هایی عمومی که در آنها بحث مناسب سازی رعایت نشده پروانه ساخت صادر نمی‌شود اما در خصوص ساختمان‌های ساخته شده مدیر اداره و یا نهاد مربوطه باید پاسخگو باشد.

مجاهدی که به عنوان نماینده معلولان شهرستان در این جلسه حضور داشت، گفت: برخی اوقات ما می‌خواهیم خدماتی را به جامعه هدف ارائه دهیم، می‌گوئیم خلاء قانونی دارد اما در برخی جاهای دیگر که خلاء قانونی نداریم کمیت ما لنگ است.

وی افزود: سال ۸۳ قانون حمایت از معلولان تصویب شده و از طرفی ما عضو کنوانسیون حمایت از حقوق معلولان هستیم که در ” ماده ۹ ” قانون مدنی این کنوانسیون آمده و در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و الان یک قانون لازم الاجرای کشوری است.

مجاهدی با یبان اینکه مناسب سازی یعنی حضور معلول و ایفای نقش معلول در جامعه که این موضوع بسیار مهمی است، عنوان کرد: ساخت یک رمپ استاندارد برای هر اداره یا نهاد هزینه زیادی ندارد و تنها دو پاکت سیمان و دو فرغون ماسه می‌خواهد.

وی با بیان اینکه ما باید سالهای پیش از این مسئله عبور می‌کردیم، افزود: همه ما به طور قطع اگر از سن ۶۵ سال عبور کنیم معلولیت را تجربه می‌کنیم و بهتر است که الان این بحث را جدی بگیریم.

به گزارش تسنیم نرخ معلولیت در استان کهگیلویه وبویراحمد ۳ درصد و میزان معلولیت در این استان یک درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

۳۴۲ خانواده دو معلولی، ۳۷ خانواده سه معلولی، ۱۶ خانواده چهار معلولی، ۹ خانواده پنج معلولی و یک خانواده پنج معلولی به بالا در استان کهگیلویه وبویراحمد وجود دارد.

گزارش از امیررضا برنگ پور

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :