پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

در پی انتشارخبری  از سوی امام جمعه شهرستان باشت با تیتر” اداره میراث فرهنگی ضد فرهنگ عمل می‌کند” روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان طی جوابیه ای به انتشار این خبر واکنش نشان داد.

به گزارش“صبح خرد”، متن جوابیه خبر « اداره میراث فرهنگی ضد فرهنگ عمل می‌کند »از سوی روابط عمومی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد بدین شرح است:

 

عطف به درج خبری در برخی رسانه های استان  مبنی بر ضدفرهنگی عمل کردن میراث فرهنگی در ایام نوروز از سوی امام جماعت محترم شهر باشت ، لازم است مطالبی در این خصوص جهت تنویر افکار ارائه گردد :

نوروز جشن باستانی اقوام آریایی از حدود ۳۰۰۰ سال قبل تا کنون بوده است و بنا بر روایات اسلامی ، نبی مکرم اسلام و ائمه اطهار نیز بر آن صحه گذاشته اند . در این جشن کهن که خود شامل دهها آئین و خرده فرهنگ میباشد ، بنا بر نو شدن طبیعت به نو شدن انسان نیز تاکید فراوان شده است . از نو نوار شدن اشخاص و گروه ها گرفته تا نونوار شدن حتی درون خانه را نیز شامل میشود .

 

قطعا ً آیینی با این چنین ویژگی هایی در درون خود پیامها و مطالب مهم و اعتقادی و فولکولوریک فراوانی را نیز با خود دارد . در این مجموعه آیین که بین ایران و ۱۳ کشور معروف به کشورهای اتحادیه ایران بزرگ مشترک است ، دهها و بلکه صدها خرده فرهنگ نوروزی را در خود جای داده است که به شکل درخت واحدی نوروز را تجلی داده است . صله ارحام ، از عزادرآوردن دوستان دور و نزدیک ، آوازهای شادی بخش و امیدآفرین ، و دهها مراسم شادی آفرین بخشهایی از این کارناوال را شامل میشود که در تمام حدود ۷ میلیون کیلومتر مربع فلات ایران بزرگ  ، با اشکال گوناگون در حال اجرا میباشد . قطعا از آنجا که بهار طبیعت درشروع سال جدید واقع شده است ، لزوم شور و نشاط برای شروع یک سال جدید ، میتواند انگیزه های کار و تلاش را دوچندان نماید .

 

یکی از راه‌های رسیدن به جامعه بانشاط و شاداب، احیای میراث‌فرهنگی است و میراث‌فرهنگی می‌تواند یکی از بهترین الگوهای افزایش این امر باشد.

 

میراث‌فرهنگی به‌طور کل از دو بخش تشکیل شده است، میراث‌فرهنگی ملموس یا مادی شامل آثار و بناهای تاریخی و اشیای موزه‌ها و درحقیقت آنچه وجود خارجی دارد و دوم میراث‌فرهنگی ناملموس یا غیرمادی شامل آیین و آداب، رسوم، گویش، زبان که جسم نیستند.

 

در ایران بیش از یک‌میلیون اثر و بنای تاریخی و محوطه وجود دارد و در این مقوله به نقش میراث‌فرهنگی ناملموس در ایجاد فضایی شاد و مفرح اجتماعی، مدنظر است و راه‌کارهایی برای رسیدن به این مهم پیشنهاد خواهد شد.

 

میراث‌فرهنگی ناملموس شامل آیین و آداب و رسوم، سنت‌ها، آواز ها، آواها و نواها، جشن‌ها، موسیقی‌های مقامی و محلی، و بعضی مهارت ساخت صنایع‌دستی یا غذاهای سنتی است و احساس تعلق ما را به گذشته و سبک زندگی اجدادی زنده نگه می‌دارد  و درحقیقت یک نوع دارایی فرهنگی است، میراث‌فرهنگی ناملموس همان‌طور که در کشورهای توسعه یافته دارای اهمیت است در کشور‌های درحال توسعه،  همانند ایران که کشوری سنتی است ولی  به مدرنیته بیشتر توجه دارتمامی مراسمات اجرا شده در شروع فصل بهار در تمام کشور برگرفته ازیک برنامه منظم کشوری میباشد که سعی گردیده است در آن ضمن حفظ شعائر دینی  بخشهایی از فرهنگ و فولکلور مردم بومی نیز به دید عموم گردشگران و بازدید کنندگان ، ارائه گردد . این برنامه ها سعی شده تا از برنامه هایی که ثبت ملی شده و در زمره برنامه های ملی و کشوری میباشد ، انتخاب و ارائه گردد . انواع رقص و بازی های سنتی که در خلال این جشنها برگزار میگردد ، بخشهایی از این فرهنگ بومی و ملی ما را به نمایش در میاورد و این خود در واقع به نوعی مقابله با تهاجمات فرهنگی دشمن که مورد تاکید مقام معظم رهبری است را نیز توجیه مینماید .

ضمن این که این آیین ها و سنت ها همگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در کمیته مرکزی خدمات سفر کشوری و استانی نیز به تصویب میرسند و آنگاه اجرایی میگردد . اجرای این برنامه ها به دولت ها و اشخاص خاصی محدود نگردیده و تقریباً به غیر از ایام جنگ ، در تمام دولتها اجرایی گردیده است . به راستی اگر این برنامه های بومی را نیز حذف نماییم ، چه برای ارائه خواهیم داشت ؟ آیا دهها و صدها سبک موسیقی هنجار شکن غربی را به جوانان خود آموزش دهیم ؟ آیا سازها و موسیقی سنتی استان بهتر از سازها و موسیقی غربی نیست که هروز به تعداد آن در جامعه افزوده می شود. و اگر اینها نباشد چه چیزی را باید جایگزین شادی مردم در این ایام نماییم .

بنا برین کار میراث فرهنگی نه تنها ضد فرهنگ نیست بلکه عین فرهنگ،سنت استان است.

شایان ذکر است موسیقی سنتی و لباس محلی زنان و مردان کهگیلویه بویراحمد در سال ۹۵در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

به گزارش“صبح خرد”، متن جوابیه  بدین شرح است.

امام جمعه محترم شهر قلعه‌رئیسی با سلام و احترام ضمن تبریک سال نو در جوابیه حضرتعالی که در خطبه‌های پرصلابت نماز جمعع ۹۷/۱/۱۷ شهر قلعه رئیسی مبنی بر عملکرد اداره میراث فرهنگی در منطقه گردشگری آبشار کمردوغ ایراد فرمودید به عرض حضرتعالی می‌رساند همانگونه که مستحضرید آبشار کمردوغ یکی از مهم‌ترین آثار طبیعی کشور است که سال ۱۳۸۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این آبشار در پیچ و خم کوه‌های ترک خورده تنگه‌ای در ۲۰ کیلومتری قلعه‌رئیسی با ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰ متر عرض یادآوری عظمت و جلال خداوندی و یکی از چشم‌اندازهایی است که دوستداران طبیعت را به خود فرا می‌خواند و امسال هم مثل سال‌های گذشته شاهد ورود گردشگران زیادی از اقصی نقاط مختلف کشور به این منطقه بودیم.

تاکنون از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان در این منطقه کارهای خوبی انجام گرفته که جهت استحضار جنابعالی و تنویر افکار عمومی به شرح ذیل اعلام می‌دارد.

اهم کارهای انجام شده: ۱- احداث سرویس بهداشتی ثابت، حفاظ نرده‌ای، زیرسازی و آسفالت ۵ کیلومتر جاده دسترسی بالادست آبشار، زیرسازی ۳ کیلومتر جاده دسترسی پایین دست آبشار، نصب سرویس بهداشتی پیش ساخته در پایین دست آبشار، احداث اردوگاه رفاهی تفریحی شامل( آلاچیق، سکوی نشیمن، ۱۲۰ مترنرده طرح چوب محافظ سکو، نصب سطل زباله، ساخت استخر آب، آبخوری، کباب پزی، منبع آب بتنی)؛ ،  احداث قریب به ۵ پل در مسیر جاده دسترسی، احداث پارکینگ و در ضمن برق کشی اردوگاه اخیر به مناقصه رفته و تا هفته آینده پیمانکار آن مشخص و عملیات اجرایی آن شروع می‌شود.

خاطرنشان می‌شود جهت زیرساخت گردشگری در این منطقه حدود دو سال با کمبود زمین جهت احداث این کمپینگ مواجه بودیم که با همکاری بخشدار و دهیار روستا این مشکل برطرف گردید و در همین جا از آن‌ها تقدیر و تشکر می‌نماییم.

 

روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگرشگری شهرستان کهگیلویه

 

 

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :