پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

در همان روز هایی که کتاب را به من داده بود فکر کردم که شاید خرید چنین کتابی از سر تفنن و اشتیاق برای کتاب باشد و نه از بهر مطالعه. ولی وقتی صفحات این کتاب را ورق می زدم در بعضی از صفحات ان با اصلاح کلماتی به دست خط خودش مواجه شدم که غلط چاپی بودند و این نشان می داد که ایشان کتاب را کلمه به کلمه مطالعه کرده است

درگذشت بزرگ مرد ایل طیبی حاج منصور داودی بهانه ای شد تا یکی از مخاطبان “صبح خرد، یادداشتی کوتاه در مورد ایشان به دفتر خبری ارسال کند.

به گزارش“صبح خرد”، متن این یادداشت چنین است؛

سال ۵۴بود که برای سر زدن به یکی از فرزندانش در اهواز که دوره مامایی را می گذراند ، رفته بود.
انجا به یکی از کتاب فروشی های اهواز سر می زند و چند جلد کتاب می خرد. یکی از این کتاب ها  قرداد اجتماعی  اثر معروف ژان ژاک روسوی فرانسوی بود.
کتابی که سالها بعد وقتی در قفسه کتاب خانه اش دیدم ؛ برای مطالعه به من هدیه داد و مطالعه ان را سخت و دشوار می دیدم.
با خودم اندیشه کردم که این انسان شریف با  سواد قدیمی که در محضر عمو زاده اش مرحوم ملا هیبت الله دانش در ۸۰ سال پیش به صورت سنتی و مکتب خانه ای با سواد شده بود  در چه سطحی و افقی از اندیشه و فکر و درک اجتماعی سیر می کند که سیراب کننده روح و روان فکریش کتاب قراداد اجتماعی ژان ژاک روسوی فرانسوی باشد.
در همان روز هایی که کتاب را به من داده بود فکر کردم که شاید خرید چنین کتابی از سر تفنن و اشتیاق برای کتاب باشد و نه از بهر مطالعه. ولی وقتی صفحات این کتاب را ورق می زدم در بعضی از صفحات ان با اصلاح کلماتی به دست خط خودش مواجه شدم که غلط چاپی بودند و این نشان می داد که ایشان کتاب را کلمه به کلمه مطالعه کرده است.
گاه گاهی که در کنار هم در منزل نشسته بودیم از خاطرات گذشته که تاریخ سیاسی و اجتماعی منطقه و اطراف بود صحبت می کرد. از روز هایی که در جلساتی در تهران در قبل از انقلاب شرکت کرده بود و از حال و هوای تاریخ و سیاست و گردش روزگار و پایین آمدن چرخ فلک قدرت و…خاطراتی مستند می گفت ..
گاهی شعری از حافظ می گفت و از من معنی آن را طلب می کرد و ایشان با تیز هوشی و تسلط بر معانی کلمات معنی صحیح تری را می گفت و مرا به تفکر و تعجب بیشتر وامی داشت.
ایشان اخلاقی داشت که کم نظیر بود ..مهربان و اهل سفره ..اجتماعی و با گذشت بود.
خدا می داند و به گواه تمامی اهالی منطقه و آشنایانی که با ایشان مراوده داشتند سفره و نان ایشان برای همه پهن بود و شبی یا روزی نبود که خانه ایشان بدون میهمان باشد.
با همه رده های اجتماعی در تمام سطوح علمی و سیاسی و فرهنگی ارتباط داشت و خانواده اش پایگاه و تکیه گاه بزرگ و مطمئن و معروف در سطح منطقه بود.
اهل اغراق و تمجیدگویی نیستم .انچه را در این چند سال بواسطه اینکه فرزندی از خانواده ایشان بودم با چشم و دل دیدم واقعا قابل ستایش و بیان و احترام است.
و سخت بر این باور هستم که در گذشته ماندن و اسیر گذشته و گذشته بودن دردی بر درد های اجتماعی ما اضافه خواهد کرد ولی از گذشته و گذشته ها برداشت کردن و اندوخته ای و کسب تجربه ای برای حال و راه دشوار آینده نمودن بسیار عالی و عقل نواز خواهد بود .
مرحوم حاج منصور داودی از بزرگانی بود که با یاد نمودن از ایشان می توان چراغی از تجربه را در راه دشوار اینده بر گرفت . نام نیک این نیک نامان تا همیشه تاریخ چون نگینی خواهد درخشید.

از خداوند برای ایشان و اموات همه عزیزان؛ مغفرت و رحمت را خواهانم……………………..

سید بلال موسوی سوق

 

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :