پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

آلاچیق‌های کپری برای نگهداری مرغ‌های محلی چهره زشتی به محله و خیابان‌های شهر دهدشت بخشیده است.

نور به قبرش ببارد شاعری که «شهر ما، خانه ما» را در دیوان نا نوشته‌اش آورده است.همین تک بیت اما به اندازه همه دیوان‌ها حرف دارد، چرا شهر را خانه خودمان نمی‌دانیم؟

به گزارش“صبح خرد”، فرهنگ شهرنشینی مجموعه‌ای از ارزش‌ها،هنجارها،فضا و امکانات، مقررات و آدابی است که به زندگی در جامعه شهری تعادل می‌بخشد.

شهر زیبا و شهر خوب را مدیریت شهری در کنار شهروند مسؤولیت‌پذیر می‌سازد.رعایت آداب شهروندی از جمله لوازم زیباسازی هر شهری است. رعایت نکردن قوانین مربوط به شهرنشینی از سوی برخی شهروندان دهدشت نه تنها چهره شهر را بد جلوه داده بلکه سلامت روانی شهروندان را هم به خطر انداخته است.

از ساخت و سازهای بدقواره، بناهای فرسوده و نازیبا،سد معبرها، زمین‌های خالی که محلی برای آسیب‌های اجتماعی تبدیل شده‌اند که بگذریم اشکال ناموزون، نازیبا و مخرب در نمای ظاهری شهر در هر کوی و محله‌ای از شهر خود را به زشتی نشان می‌دهند.

 

 

اشکال خشنی که شکل روستایی به شهر بخشیده و مصداق بازر آلودگی بصری است.

آلاچیق‌های کپری محلی برای نگهداری مرغ‌های محلی، تصویری است که با فرهنگ شهرنشینی ما فاصله دارد و اگر شهرداری به روند بی‌تفاوتی نسبت به این آلاینده‌های بصری ادامه دهد شاهد گسترش این کپرها و حتی طویله‌های دام هم خواهیم بود.

اگرچه نگهداری و پرورش مرغ بومی در شرایط وخیم اقتصادی به زعم خودشان می‌تواند کمکی به وضعیت معیشتی خانوار داشته باشد اما گسترش فضاهای محل نگهداری این طیور آنهم در خیابان‌ها و کوچه‌ها اجازه نمی‌دهد شهرنشینان به موضوع زیبایی و حس مثبت شناختی از شهر برسند.

چهره ناخوشایند و نا زیبای این کپرها را تقریبا در نقاط مختلف شهر می‌توان دید؛ مرغ و خروس‌هایی که در پارک‌ها رها شده و به جان فضای سبز افتاده‌اند.جمع‌آوری آنها تاثیر بسیاری بر سطح روانی و بصری شهروندان می‌گذارد.

واقعیت این است در شهری با قدمت بیش از پنج دهه مسأله با فقر فرهنگی و شهرنشینی روبه‌رو هستیم.

بسیاری از مردم شهرنشین شده‌اند اما شهرگرا نشده‌اند و با فرهنگ شهرنشینی بیگانه‌اند،هنوز با همان آداب و سنن سنتی و روستایی در شهر زندگی می‌کنند.

برای ساماندهی سیمای شهری حذف این نوع زوائد بصری بدون هیچ گونه هزینه و بودجه‌ای امکانپذیر است تنها همت مضاعف و اقتدار در عملکرد نیروهای شهرداری را می‌طلبد.

گزارش و عکس از: طیبه‌سادات سعادتی‌نیک

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :