پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

مراسم رونمایی از شماره ثبت ملی لباس لری استان کهگیلویه و بویراحمد در تاریخ سی و یکم خرداد در همین سیاه چادر با حضور مسئولین استانی و حضور نماینده استاندار؛ مشاور نماینده بویراحمد و همچنین مشاور نماینده کهگیلویه برگزار شد

به گزارش“صبح خرد”، اعظم کاظمی فعال اجتماعی در مورد جشن دریافت شماره ثبت لباس لری استان کهگیلویه وبویر احمد نوشت ؛

دفاع از ارزش ها همیشه باعث اعتلای فرهنگ بشری بوده است و ملتی که بهایی به هویت و اصالت خود ندهند بی شک در هیچ برهه ای از تاریخ نامشان جاودانه نمانده؛ و تاریخ چیزی نیست جز مدارکی دال بر حفظ اصالت عده ای و  بی اصالتی عده ای دیگر! در کنار تمام حمایت های مردمی؛ حمایت دولتمردان بهترین انگیزه به جهت حفظ اصالت است.

درخواست جهت دریافت شماره ثبت لباس لری استان کهگیلویه و بویراحمد دو سال قبل توسط سازمان میراث فرهنگی استان به سازمان میراث فرهنگی کل کشور ارائه شده بود اما جوابی دریافت نکرده بودند تا اینکه پارسال با پیگیری از طریق سازمان میراث استان و به دنبال آن با پیگیری از طریق سازمان میراث کشور متوجه شدیم که به علت تفکیک نشدن لباس لری زنان و مردان درخواست شماره ثبت ملی لباس لری توسط تهران رد شده بود. و بنده با همراهی مهندس حمیدرضا حسن پور مشاور جناب آقای حاج زارع نماینده بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی و برگزاری جلسات مکرر با رئیس میراث فرهنگی استان جناب آقای مهندس باقری و معاون ایشان جناب آقای مهندس شفیعی کار ثبت ملی لباس لری را پیگیری کردیم که همزمان بارها با سازمان میراث فرهنگی تهران بصورت مراجعه حضوری و تماس های تلفنی با جناب آقای اسحاقی مسئول ثبت آثار آن سازمان و با ارائه اسنادی دال بر تفاوت لباس لری استان کهگیلویه و بویراحمد با لباس زنان و مردان قشقایی توانستیم رای موافق کمیته ی ثبت آثار در سازمان میراث فرهنگی کل کشور را جلب کنیم.

که با پیگیری های مکرر از طریق سایت ملانیوز و پیگیری های حاج زارع قصد داشتیم حفظ ارزش های ایرانی اسلامی را وظیفه ی محض یک سازمان و ارگان ندانیم و در همین راستا با مشورت با دفترهای طراحی و مهندسین ارشد مشاور معماری چون دیزاین سایه توانستیم در توجیه مناسب تفاوت های لباس‌های زنان و مردان لر و قشقایی با استناد به اسناد تاریخی در زمینه ی ثبت ملی لباس لری موفق باشیم. و در خرداد ماه سال ۱۳۹۷ تمام تلاشهایمان به ثمر نشست و شماره ثبت ملی ۳۵۶ برای لباس زنان و ۳۵۷ جهت لباس لری مردان توسط سازمان میراث فرهنگی کل کشور تعیین گردید به همین مناسبت با مراجعه به سازمان میراث استان پیشنهاد رونمایی از این دو شماره ثبت را دادیم و چون جشنواره کوچ عشایر در تاریخ های سی ام و سی و یکم خرداد و یکم تیرماه در پارک ولایت یاسوج پیش بینی شده بود با تصمیم جناب مهندس باقری قرار شد سیاه چادری برای رونمایی از این دو شماره ثبت طی این  جشنواره اختصاص داده شود. 

مراسم رونمایی از شماره ثبت ملی لباس لری استان کهگیلویه و بویراحمد در تاریخ سی و یکم خرداد در همین سیاه چادر با حضور مسئولین استانی و حضور نماینده استاندار؛ مشاور نماینده بویراحمد و همچنین مشاور نماینده کهگیلویه برگزار شد.

طی دو شب دیگر به معرفی لباس لری استان کهگیلویه و بویراحمد به مراجعین و تلاش های صورت گرفته به جهت ثبت ملی این لباس و پخش شیرینی و شربت بین مردم به جهت این دستاورد بزرگ مشغول شدیم.

بسیار مفتخر و خرسندیم که توانستیم قدمی هرچند کوچک اما سخت و جانکاه برداریم. باشد که این راه نصب العین عزیزان فرهنگ دوست شود تا همه حفظ ارزش های محلی و ایرانی را وظیفه ی خود بدانند.

اعظم کاظمی فعال اجتماعی

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :