پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

با هدف بررسی مشکلات و وحدت دو منطقه محروم چاروسا و دیشموک امامان جمعه، بخشداران، شهرداران و شوراهای اسلامی قلعه رئیسی و دیشموک نشست مشترک در شهر دیشموک با دعوت رئیس شوای شهر دیشموک برگزار کردند.

به گزارش“صبح خرد”، با هدف بررسی مشکلات و وحدت دو منطقه محروم چاروسا و دیشموک امامان جمعه، بخشداران، شهرداران و شوراهای اسلامی قلعه رئیسی و دیشموک نشست مشترک در شهر دیشموک با دعوت رئیس شوای شهر دیشموک برگزار کردند.

حجت‌الاسلام راوند امام جمعه شهر دیشموک ضمن خیرمقدم به تمامی شرکت کنندگان این نشست و تشکر از برگزار کنندگان این جلسه عنوان کرد: حساسیت هایی از گذشته در دو منطقه به جا مانده است که متاسفانه سبب شد تا این حساسیت به مشکلات عمرانی بینجامد.

وی تاکید کرد: برگزاری این جلسات سبب می شود تا حساسیت هایی که در منطقه وجود دارد از بین رود و باید تلاش کرد تا وحدتی بین مسئولین به وجود آید تا این وحدت بین مردم هم تاثیر بسزایی داشته باشد و ما به عنوان امامان جمعه هم این آمادگی را داریم تا در بیان مشکلات همکاری کنیم اما باید به یاد داشت که اگر امام جمعه ای انتقادی برای مشکلات می کند هدف تخریب نیست بلکه هدف برطرف شدن مشکلات است.

امام جمعه قلعه رئیسی هم در این نشست با تبریک ولادت امام حسن عسکری(ع) و تقدیر از برگزار کنندگان این نشست بیان کرد: دولت ها در گذشته تلاش‌های خوبی برای پیشرفت این مناطق انجام دادند اما حق مردم ما بیشتر از این بود و بخش‌های ما می توانست در سال های گذشته از نعمت گاز، راه مناسب و برق پایدار برخوردار شود اما مهمترین عاملی که به ذهن اینجانب خطور می کند این است که مسئولین دو منطقه جریان‌های سیاسی را طلاق دهند و جریان سیاسی از هر جناحی برای ما فرقی ندارد از هر جناح و گروهی هستیم جریان سیاسی را کنار بگذارید و این جریان های سیاسی در طول این چند سال جزء اختلاف و دوگانگی بین مردم چاروسا و دیشموک چیزی بر جای نگذاشت. 

حجت الاسلام صلواتی ارمغان جریان های سیاسی در دو منطقه محروم چاروسا و دیشموک را محرومیت و دوگانگی دانست و یادآور شد: امروز اگر به دیگر شهرستان‌های اطراف نگاه کنیم آنها پیشرفت خوبی داشتند اما این مناطق بودند که از جریان‌های سیاسی ضرر کردند و اولین نگاه باید این باشد که بازیچه جریان سیاسی نشوید و به تبع این کار سبب شد تا هم مردم ضرر کنند و هم مسئولین و امروز کار به جای کشیده شد که به جای اینکه خواسته کارخانه را داشته باشیم در سه مولفه جاده و برق گاز مانده ایم.

وی روحیه مطالبه گری را مهمترین وظیفه مسئولین و مردم دو منطقه دانست و تصریح کرد: باید به نحوی مسئولین و مردم از راه قانون مشکلات خود را با روحیه مطالبه گری بیان کنند و تا روحیه مطالبه گری به وجود نیاید مشکلات برطرف نمی شوند اما باید از راه قانون حرکت کنیم.

امام جمعه قلعه رئیسی با بیان اینکه دو منطقه چاروسا و دیشموک دغدغه های مشترکی دارند بیان کرد: مشکلاتی همچون راه، برق، آب، تلفن دغدغه مشترکی هستند که باید برای آنها تلاش کرد  اما مسؤولینی در گذشته به بهانه شهرستان شدن اختلافاتی به وجود آوردند که باید این اختلافات کمتر شود و تلاش کنید برای برطرف شدن این مشکلات که نیازمندی آن وحدت است و نگاه ما به عنوان امامان جمعه نگاه حمایتی است به خصوص حمایت از مردم و با توجه به اینکه در نزدیکی ۴۰ سالگی انقلاب هستیم.

صفا حبیبی بخشدار دیشموک هم در این نشست ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان خاطرنشان کرد: این نشست با هدف بررسی مشکلات دو منطقه است که بسیاری از مشکلات این مناطق شامل آب، برق، تلفن، جاده ارتباطی از مهمترین مشکلات مشترک است که نیازمند همدل شدن برای رفع این مشکلات هستیم و در این مدتی که به عنوان بخشدار انتخاب شدم از هیچ کوششی برای برطرف شدن مشکلات این منطقه دریغ نکردم.

حبیبی با بیان اینکه نگاه فرماندار و استاندار استان نسبت به این منطقه نگاه مثبت است و باید از این ظرفیت استفاده کنیم تاکید کرد: این آمادگی را دارم تا از هر ظرفیتی برای برطرف شدن مشکلات این مناطق با شورای دو شهر، امامان جمعه و شهرداران گام برداریم اما مهمترین نیاز امروز این مناطق مشکلات زیرساختی است و همچنین تلاش کنیم تا نمایندگی اداره گاز در یکی از مناطق راه اندازی شود.

علی محمودی بخشدار چاروسا هم با تقدیر از برگزار کنندگان این نشست گفت: رفع بسیاری از مشکلات دو منطقه چاروسا و دیشموک نیازمند همدلی و اتحاد همه اعضا و مردم است که امروز یکی از مهمترین مشکلات این مناطق نبود ایستگاه برق است که به دلیل نبود همین مشکل شاهد قطعی مکرر برق و تلفات ناشی از نبود ایستگاه هستیم و باید مسئولین دو منطقه کمک کنند تا برطرف شود.

محمودی ادامه داد: نبود کشتارگاه در سطح دو بخش از دیگر مشکلات این مناطق است که برای راه اندازی نیازمند حمایت مسئولان است اما مشکلی که دست مسئولین منطقه است مناطق مرزی است که دو منطقه دارند که متاسفانه اگر مشکلی در دلی کما، آجم و دیگر مناطق سرحدی رخ می دهد وقتی مردم تماس می گیرند اعلام می کنند که شما جزء چاروسا هستید در صورتی که در تقسیمات کشوری متعلق به دیشموک است و باید این مشخص شود و همچنین باید راهکاری برای قطعی مکرر تلفن پیدا کرد.

جعفری رئیس شورای شهر دیشموک هم در این نشست ضمن تقدیر از شرکت کنندگان در این نشست افزود: خوشحال هستم که در این دوره از شورای اسلامی بین دو مسئولین دو منطقه چاروسا و دیشموک وحدتی به وجود آمد تا برای برطرف شدن مشکلات هر دو منطقه گام بردارند و باید تداوم داشته باشد و امروز مشکلاتی دو منطقه از جمله در حوزه راه ارتباطی بوده که نیازمند است تلاش بیشتری صورت گیرد اما لازم می دانیم از اداره گاز در برطرف شدن مشکلات گاز تشکر کنیم و لازم است برای علمک گذای هم تلاش بیشتری انجام دهیم.

وی در خصوص شهرستان شدن دو منطقه چاروسا و دیشموک هم یادآور شد: متاسفانه سال‌های سال است که دو منطقه را به بهانه شهرستان شدن یکی از مناطق به جای منطقه دیگر بهانه کرده‌اند که همین سبب شد تا به جای انجام گرفتن کار شهرستان شدن مردم  را به جان هم بیندازند که باید بتوانیم با وحدت بیشتر از این مسیر هم عبور کنیم.

سید حسن آرمند رئیس شورای شهر قلعه رئیسی هم در این نشست با تقدیر از برگزار کنندگان این نشست وحدت را مهمترین عامل برای برطرف کردن مشکلات دانست و عنوان کرد: هر جا که برای یک مشکلی مسئولین و مردم با هم وحدت داشتند آن مشکل به راحتی برطرف شد که نمونه مشکلات گازرسانی بود که از ابتدا مسئولین دو منطقه چاروسا و دیشموک و مردم با هم مطالبه گری کردند و به عنوان یک دغدغه عمومی مطرح کردند و امروز شاهد برطرف شدن آن هستیم و مشکل راه ارتباطی دهدشت تا قلعه رئیسی و دیشموک بود که قسمت هایی از آن برطرف و روکش شد و اگر همین دغدغه را ادامه دهیم بقیه هم تکمیل خواهد شد.

رئیس شورای شهر قلعه رئیسی با بیان اینکه چندین سال است که مردم دو منطقه قلعه رئیسی و دیشموک را به بهانه شهرستان شدن به جان هم انداختند در صورتی که چیزی به نام پرونده شهرستانی در کشور وجود ندارد ادامه داد: برگزاری این جلسات به صورت صوری کمکی به دو منطقه نخواهد کرد بلکه باید در عمل نشان دهیم و اولین اقدام آن باید مجموعه امامان جمعه، بخشداران، شهرداران و شوراهای شهر دو منطقه جهت بیان مشکلات عمومی دو منطقه با استاندار دیدار داشته باشند.

صاحب مجاوند عضو شورای شهر دیشموک هم در این نشست پیگیری و شناسایی مشکلات را بسیار مهم و اثرگذار دانست و اظهار داشت: باید در این جلساتی کارگروه های متفاوت برای بیان مشکلات هر حوزه انتخاب شود که با هم هماهنگ باشند و مشکلات به اطلاع مسئولین مربوطه برسد و همچنین از امامان جمعه و بخشداران می‌خواهیم که در این زمینه کمک کنند؛ اما مهمترین دغدغه دو منطقه چاروسا و دیشموک مساله جاده تنگ چویل به خوزستان است که نیازمند حمایت و توجه بیشتر مسئولین به این موضوع است و دو بخشدار در نزدیکترین زمان با فرماندار باغملک جلسه تدارک ببینند.

علی فروغی عضو شورای شهر قلعه رئیسی هم در این نشست سد فارتق و بالیاب را دو مشکل اساسی کشاورزان و مردم مناطق دانست و گفت: بخشداران و مسئولین چاروسا و دیشموک برای فعال شدن پروژه سدها کمک بیشتر کنند و در جلساتی که حضور پیدا می‌کنند از این پروژه حمایت کنند و همچنین مشکل دیگری که نیازمند دفاع و حمایت است قضیه بیمارستان در یکی از شهرهای منطقه است که متاسفانه از خدمات درمانی خوبی هر دو منطقه رنج می برند.

علیداد حافظی عضو شورای شهر دیشموک در این نشست با بیان اینکه وضعیت درمانی خوبی نداریم خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم مشکلات را یکی پس دیگری پشت سر بگذاریم باید وحدت داشته باشیم و حرف همه ما برای مشکلات یکی شود و باید تعامل داشته باشیم نه اینکه تقابل داشته باشیم و نگذاریم اختلافی که از گذشته به ارث بردیم به آیندگان ما هم سرایت کند.

شیروان کریمی مفرد نایب رئیس شورای شهر قلعه رئیسی هم در این نشست با بیان اینکه مصوبات نشست قبل و نشست های آینده باید بررسی شود تصریح کرد: یکی از پیشنهادهای که می تواند در وحدت دو منطقه کمک کند نشستی با حضور بزرگان هر دو منطقه است که نشستی تدارک ببنیم تا شاهد وحدت بیشتری بین دو منطقه باشیم و برای برطرف شدن مشکلاتی همچون گاز، جاده،آب برق و شهرستان شدن تنها با وحدت مسئولین می تواند برطرف شود.

وی استفاده نکردن از نیروهای انسانی مناطق چاروسا و دیشموک را در سطح استان را یک دغدغه مهم دانست.

جهان راسته عضو شورای دیشموک هم در این نشست با بیان اینکه این جلسات تداوم داشته باشد گفت: استاندار جدید بهترین عملکردش این بود که قومیت در استان را از بین برد که باید تقدیر کرد اما باید تلاش کرد تا وضعیت گازرسانی، روکش آسفالت قلعه رئیسی تا دیشموک پیگیری شود و نشستی با هدف مشکلات محور تنگ چویل بین بخشداران رئیس شوراها و فرماندار باغملک برگزار شود.

فیض الله آبرود هم در این نشست با تقدیر از برگزار کنندگان این نشست تاکید کرد: ۶۰هزار جمعیت در این دو بخش زندگی می کنند که نیازمند حمایت مسئولین است که این حمایت با وحدت بین مردم و مسئولین و بیان مشکلات از سوی هر دو منطقه برطرف می شود که باید تلاش بیشتری کرد.

روح الله اسفرم معاون شهردار دیشموک که به دلیل در سفر بودن شهردار دیشموک حضور پیدا کرد از آمادگی شهرداری دیشموک برای کمک و هرگونه همکاری برای کمک به اعضا و مجموعه مسئولین این مناطق خبر داد.

در پایان این نشست مصوب شد تا یک دبیر برای جلسات مشخص شود که روح الله اسفرم را به عنوان دبیر این نشست‌ها انتخاب کردند و جلسات هر ماه در یک شهر برگزار شود که نشست بعدی در شهر قلعه رئیسی به میزبانی شورای شهر، حضور دست جمعی مسئولین دو منطقه چاروسا و دیشموک در دفتر استاندار و دیدار با استاندار استان برای بیان مشکلات، برگزاری نشستی با حضور بخشداران و رئیس شوراهای شهر دو شهر با فرماندار باغملک و همچنین مشخص نمودن کار گروهی از اعضای جلسه برای پیگیری مشکلات مختلف از مهمترین مصوبات این نشست بود.

گفتنی است، این جلسات برای اولین بار در دو منطقه چاروسا و دیشموک برگزار می شود که در تیر امسال اولین نشست در قلعه رئیسی با هدف برگزاری جلسات و شناخت اعضای برگزار و این نشست دومین جلسه بود که می توان این نشست را عزمی برای وحدت میان مسؤولان دو منطقه چاروسا و دیشموک برای برطرف شدن مشکلات دانست./فارس

 

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir) 

این خبر را به اشتراک بگذارید :