پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

شوربختانه علي‌رغم سود هنگفتي که نصيب شرکت‌هاي بيمه طرف قرارداد با آموزش‌و‌پرورش مي‌شود، مسئولان وزارت آموزش‌و‌پرورش نتوانسته‌اند يا نخواسته‌اند امتيازات بيشتري براي فرهنگيان درخواست نمايند. آنان بدون آسيب­  شناسي معضلات و مشکلات روش صندوق درمان و نحوه ارائه خدمات آتيه­سازان حافظ، هر ساله بدون درنظر گرفتن اعتراضات و انتقادات فرهنگيان بار ديگر با بيمه آتيه‌سازان قرارداد مي‌بندند.

معلمان در بن بست بيمه ­تکميلي

 اين روزها بيمه ­تکميلي به يکي از دغدغه­ هاي اصلي فرهنگيان تبديل شده است. بعد از تمديد ۲ ماهه بيمه ­تکميلي و وعده‌هاي مسئولان آموزش­ و­پرورش در خصوص بررسي بسته­ هاي مختلف بيمه‌اي متناسب با نياز معلمان و بهبود وضعيت بيمه‌اي آنان، بالاخره بيمه­ تکميلي معلمان تعيين تکليف شد. بيمه ­تکميلي معلمان به رغم نارضايتي اکثريت فرهنگيان، اين بار هم با شرکت بيمه آتيه‌سازان حافظ که مجوز بيمه مرکزي را هم ندارد به دو صورت «بيمه­ گري» و «صندوق درمان» تمديد قرارداد گرديد.

تمديد قرارداد بيمه­ تکميلي فرهنگيان در شرايطي هر ساله با بيمه آتيه‌سازان حافظ اتفاق مي­افتد که عملکرد اين شرکت بدليل ناتواني در ارائه خدمات مطلوب بيمه­ اي مورد انتقاد جدي معلمان قرار دارد. متاسفانه در طول اين سال­ها کيفيت و نحوه ارائه خدمات از سوي اين شرکت کارگزار نه تنها رشدي نداشته بلکه بدليل محدود بودن مراکز طرف قرارداد، کيفيت پايين خدمات ارائه شده و تاخير در پرداخت هزينه‌هاي درماني مشکلات زيادي براي فرهنگيان ايجاد نموده است.

در سال ۱۳۸۹ بيمه­‌تکميلي فرهنگيان تحت عنوان «بيمه طلايي» توانست بخشي از دغدغه درماني فرهنگيان را پوشش دهد. بيمه­‌تکميلي فرهنگيان در سال‌هاي ابتدايي اجرايي خود توانست رضايت نسبي اکثريت فرهنگيان را به دست آورد اما در سال ۹۳ و با انصراف شرکت بيمه ايران از ادامه همکاري با وزارت آموزش‌و‌پرورش، بيمه آتيه‌سازان حافظ که يک شرکت کارگزاري در زمينه فروش و کنترل بازار بيمه‌هاي‌تکميلي است به عنوان مجري قرارداد بيمه­ تکميلي فرهنگيان انتخاب شد.

در حال حاضر بيمه ­تکميلي فرهنگيان به شکل «صندوق درمان» اداره مي‌شود. در اين روش هزينه‌هاي درماني فرهنگيان از محل صندوقي که از حق بيمه‌ها جمع شده است با نظارت و مميزي شرکت کارگزار پرداخت مي‌شود. اين روزها بيمه­‌تکميلي فرهنگيان علي‌رغم پرداخت هزينه‌هاي هنگفت بدليل عملکرد ضعيف بيمه‌آتيه سازان حافظ از يک سو و از سوي ديگر بدليل بي‌برنامگي، ضعف نظارت و عدم پيگيري مناسب وزارت آموزش‌و‌پرورش، به معضلي جدي براي فرهنگيان تبديل شده است.

قرارداد جديد بيمه ­تکميلي فرهنگيان بين وزارت آموزش‌وپرورش و شرکت آتيه‌سازان حافظ در دو طرح «الف» و «ب» از اول دي ماه ۹۷ اجرا خواهد شد. حق بيمه ماهانه در طرح «الف» براي هر نفر مبلغ ۶۸۵٫۹۰۲ ريال و در طرح «ب» براي هر نفر مبلغ ۳۹۰٫۰۰۰ ريال است که تماماً از حقوق بيمه­شده کسر خواهد شد.

قرارداد جديد بيمه ­تکميلي در عمل هيچ تفاوت معنا داري در ارائه خدمات بيمه­ اي جزء هزينه سنگيني که هر ماه بايستي تماماً از طرف بيمه­ گذار پرداخت گردد با قرارداد قبلي ندارد. چراکه در قرارداد جديد بيمه­ تکميلي همچنان هيچ تعهدي در خصوص هزينه ­هاي دندان و چشم شامل عينک و … ديده نمي­شود.

مقايسه طرح « الف» و «ب»  نشان مي­دهد که اين دو طرح بجز بالا بودن مبلغ در نوع خدمات طرح «الف» و زمان بازپرداخت هزينه­ هاي درمان تفاوتي در تعداد و سقف مالي تعهدات بيمه‌گر با يکديگر ندارند.

در طرح «الف» که به روش بيمه ­گري مي­باشد؛ بيمه­ گر متعهد  به بازپرداخت هزينه‌کرد بيمه‌شدگان در کوتاه‌ترين زمان ممکن و ارائه خدمات حداکثري به همراه تضمين در پرداخت اسناد هزينه‌شده به صورت آنلاين مي­باشد و در اين طرح پرداخت فرانشيز خدمات به ميزان ۲۰ درصد توسط بيمه­شده بايد صورت پذيرد.

در طرح «ب»، بيمه ­تکميلي به روش صندوق درمان با جدول تعهدات مشابه سال گذشته اجرا خواهد شد. در اين طرح ۵۰ درصد حق بيمه توسط آموزش‌و‌پرورش و نيم ديگر آن از سوي بيمه‌شده پرداخت مي‌شود. در روش صندوق درمان، هزينه‌هاي درماني فرهنگيان از محل صندوقي که از حق بيمه‌ها جمع شده است با نظارت و مميزي شرکت کارگزار پرداخت مي‌شود که اين روزها بخاطر ضعف مديريتی و ساختاری بيمه آتيه ­سازان حافظ از يک سو و نبود اعتبارات رفاهي کافي از سوی ديگر، پرداخت هزينه­ هاي درمان فرهنگيان با تاخيرهاي چند ماهه روبرو شده است.

در روش صندوق درمان فعلی، شرکت بيمه آتيه ­­سازان حافظ به دليل بدهي وزارت آموزش‌وپرورش خدمات درماني فرهنگيان را به درستي پوشش نمي‌دهد. از سوي ديگر به دليل بدهي شرکت کارگزار ‌ به داروخانه‌ها، کلينيک‌ها و بيمارستان‌ها باعث شده است تا اين مراکز خدمات دارويي و درماني مناسب به فرهنگيان ارائه ندهند و فرهنگيان مجبور به پرداخت هزينه‌هاي خود بصورت آزاد باشند.

به نظر مي‌رسد با توجه به شرايط اقتصادي حال و حاضر آموزش‌و‌پرورش و به بهانه نبود اعتبارات رفاهي کافي، مسئولان امر نه تنها به فکر اصلاح شکل بيمه­تکميلي فرهنگيان بصورت «بيمه‌گري» نيستند بلکه با توجه به هزينه بالاي طرح «الف» و پيش بيني عدم استقبال فرهنگيان از طرح مورد نظر، در سال ۹۷ تصميم به ادامه روش صندوقي با آتيه‌سازان حافظ دارند.

متاسفانه براي مخالفت‌ها و نارضايتي‌هاي مکرر فرهنگيان نسبت به ناکارآمدي و عدم ارائه خدمات مناسب از سوي بيمه آتيه­ سازان حافظ گوش شنوايي نيست و مسئولين مربوطه بجاي ارزيابي علل نارضايتي­ها در خصوص خدمات دهي آتيه­ سازان، براي جبران کمبود منابع صندوق درمان در صدد افزايش غيرمتعارف حق بيمه فرهنگيان هستند.

شوربختانه علي‌رغم سود هنگفتي که نصيب شرکت‌هاي بيمه طرف قرارداد با آموزش‌و‌پرورش مي‌شود، مسئولان وزارت آموزش‌و‌پرورش نتوانسته‌اند يا نخواسته‌اند امتيازات بيشتري براي فرهنگيان درخواست نمايند. آنان بدون آسيب­  شناسي معضلات و مشکلات روش صندوق درمان و نحوه ارائه خدمات آتيه­سازان حافظ، هر ساله بدون درنظر گرفتن اعتراضات و انتقادات فرهنگيان بار ديگر با بيمه آتيه‌سازان قرارداد مي‌بندند.

حال سوالي که براي بسياري از فرهنگيان مطرح است اين است که با وجود شرکت‌هاي بيمه‌گر قوي که خدمات بهتر و كامل‌تري از آتيه‌سازان ارائه مي‌دهند اصرار متوليان امر بر ادامه همکاري با بيمه آتيه‌سازان چيست؟

و کلام آخر:

به نظر مي رسد در نبود بيمه تکميلي مناسب، ادامه روش صندوق درمان در شرايطي که شرکت آتيه ­سازان حافظ نه تنها تعهدات خود را به خوبي انجام نمي­دهد بلکه پس از پرداخت فرانشيز و ساير موارد درماني و ماه­ها انتظار فقط درصدي از هزينه­ هاي درماني را پرداخت مي­کند، مقرون به صرفه نباشد و بهترين راه اينست که عطاي بيمه­ تکميلي را به لقايش بخشيد و اقدام به انصراف نمود./حسين طاهری­فرد؛

 

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :